Reklama

Ropa

Ropa w USA rozpoczyna nowy rok zwyżką notowań

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA rosną podczas pierwszej sesji w 2020 roku, po tym gdy w 2019 surowiec zanotował najmocniejszą zwyżkę notowań od 3 lat - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,20 USD, po zwyżce ceny o 0,23 proc. 

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,22 USD za baryłkę, wyżej o 0,33 proc. 

Inwestorzy śledzą doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie ambasada USA w Bagdadzie poinformowała w środę po południu, że zawiesza wszystkie czynności konsularne do odwołania, i zaleciła też amerykańskim obywatelom, by nie zbliżali się do placówki.

"Z powodu ataków milicji (szyickich) na kompleks ambasady USA wszystkie publiczne czynności konsularne są zawieszone do odwołania. Wszystkie planowane spotkania są odwołane" - napisano w komunikacie ambasady.

Tymczasem wszyscy demonstranci, którzy oblegali ambasadę USA, opuścili w środę po południu Zieloną Strefę, w której znajduje się placówka. 

Prawie wszyscy demonstranci posłuchali wezwań przywódców Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PMF) do rozejścia się; PMF jest organizacją zrzeszającej głownie szyickie milicje i włączoną do rządowych sił zbrojnych Iraku.

Protesty przed amerykańską ambasadą w Bagdadzie rozpoczęły się po niedzielnej informacji Pentagonu, który podał, że amerykańskie siły przeprowadziły naloty na związane z Kataib Hezbollah cele w Iraku i Syrii. 

USA uważają, że Kataib Hezbollah stoi m.in. za niedawnym atakiem rakietowym na bazę wojskową w pobliżu miasta Kirkuk na północy Iraku. 

W obawie przed dalszą eskalacją we wtorek do Iraku skierowano w trybie natychmiastowym 750 żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej stacjonującej w Fort Bragg. 

Tymczasem w USA coraz mocniej maleją zapasy ropy. Jak wynika z raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o 7,8 mln baryłek. 

W piątek oficjalne dane o zapasach paliw w USA poda Departament Energii (DoE). Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy o 3 mln baryłek.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 62 centy, czyli 1 proc., do 61,06 USD za baryłkę.

W 2019 r. surowiec na NYMEX zyskał ponad 34 proc., a Brent na ICE zdrożała o 23 proc. Tak zakończył się najlepszy rok dla notowań ropy od 2016. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama