• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ropa w USA na stabilnym poziomie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku jest na stabilnym poziomie, po zwyżce ceny podczas poprzedniej sesji o 2,4 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,30 USD, po zwyżce ceny o 0,16 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,84 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,17 proc.

Inwestorzy z ulgą przyjmują oznaki "odprężenia" w handlu pomiędzy USA a Chinami.

Szef amerykańskiego resortu handlu Wilbur Ross poinformował w poniedziałek, że rząd przedłużył upływający właśnie okres złagodzonych sankcji wobec chińskiego koncernu Huawei o 90 dni. Sprawa związana jest z wpisaniem firmy na tzw. czarną listę.

Huawei wraz z ok. 70 powiązanymi spółkami trafił w maju na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu.

Do 19 sierpnia koncern i jego dostawcy z USA (m.in. Intel, Qualcomm i Google) korzystali jednak z czasowego złagodzenia sankcji dzięki "tymczasowej licencji ogólnej" pozwalającej na utrzymywanie i serwisowanie istniejących sieci telekomunikacyjnych i dostarczanie aktualizacji oprogramowania dla smartfonów chińskiej firmy.

"Teraz wynik następnego spotkania handlowego pomiędzy USA a Chinami będzie takim papierkiem lakmusowym dla rynków ropy" - mówi Stephen Innes, partner zarządzający w VM Markets Pte.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, poinformował, że ostatnie rozmowy telefoniczne pomiędzy chińskimi i amerykańskimi negocjatorami były pozytywne, a kolejne są planowane w ciągu najbliższego tygodnia, do 10 dni.

Podczas poprzedniej sesji surowiec zyskał w USA 1,34 USD, czyli 2,4 proc., a Brent na ICE 1,9 proc.

Źródło:
PAP

Komentarze