Reklama

Ropa

Ropa w dół - na rynek powraca Libia, a wojna handlowa USA-Chiny wciąż straszy

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Ropa naftowa w USA tanieje we wtorek w reakcji na spodziewaną większą podaż surowca na globalne rynki, po tym gdy w Libii nastąpi wznowienie wydobycie na największym polu naftowym. Inwestorów wciąż też straszy wojna handlowa USA-Chiny, która może przyhamować globalny wzrost gospodarczy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,29 USD, po zniżce ceny o 0,55 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 65,32 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,53 proc.

Na rynki paliw powróci libijska ropa, po tym gdy w grudniu wstrzymano prace na największym polu naftowym - Sharara. To skomplikuje krajom OPEC+ ich starania o zmniejszenie nadpodaży ropy na światowych rynkach.

Sharara w ciągu najbliższych dni osiągnie pełne moce wydobywcze - podała National Oil Co., która zarządza tym polem naftowym. Dzienna produkcja Sharara to 300 tys. baryłek.

Największe libijskie pole naftowe zostało zamknięte 3 miesięce temu, po tym gdy kontrolę nad nim przejęli okoliczni mieszkańcy wysuwający żądania finansowe. W lutym Sharara została "odbita" przez siły lojalne wobec przywódcy libijskiej narodowej armii Khalifa Haftara.

Inwestorzy obawiają się tymczasem negatywnych skutków wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami dla światowej gospodarki.

Chociaż obie strony są blisko zawarcia porozumienia handlowego to - zdaniem analityków - całkowite rozwiązanie spornych kwestii pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem może zająć wiele miesięcy, a nawet lat.

"Wszystko może teraz zależeć od wyniku rozmów handlowych" - mówi Jeffrey Halley, starszy strateg ds. rynku w Oanda Corp.

"Jeśli dojdzie do wojny celnej, to nastąpi dramatyczne spowolnienie wzrostu w globalnej gospodarce. Dopóki jednak będą do nas docierać pozytywne informacje dotyczące negocjacji handlowych, to ropa może mieć wsparcie" - dodaje.

W poniedziałek ropa WTI zyskała w Nowym Jorku 1,4 proc. W ubiegłym tygodniu surowiec staniał na NYMEX o 2,6 proc., ale od początku 2019 r. ropa zdrożała o 24 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama