Reklama

Ropa

Ropa naftowa: chińska firma chce rozbudować gigantyczną bazę magazynową

Fot. Rennett Stowe / Flickr / ilustracyjne
Fot. Rennett Stowe / Flickr / ilustracyjne

Chińska grupa Shandong Hongrun (SHG) planuje dalszą rozbudowę swojej gigantycznej bazy zbiorników na ropę - informuje agencja Reutera. Firma chce sprostać rosnącemu popytowi na zdolności magazynowe ze strony podmiotów zewnętrznych.

Chiny są jednym z państw, które w największym stopniu skorzystały na rosyjsko - saudyjskiej wojnie cenowej. Spotęgowała ona problemy rynku wywołane pandemią - w jej efekcie ceny surowca notowały rekordowo niskie poziomy. Sytuacja uległa stabilizacji, kiedy kraje zrzeszone w OPEC+ porozumiały się co do kwot redukcji wydobycia.

Kluczową rolę w zakupowej ekspansji odegrały możliwości w zakresie magazynowania surowca. Potencjał związany z tym obszarem działalności już dziesięć lat temu dostrzegła SHG, która zainwestowała ogromne środki w rozbudowę infrastruktury. W przyszłym roku firma zamierza zwiększyć swoją powierzchnię magazynową o kolejne 2,8 mln m3.

Jeżeli powyższe plany zostaną zrealizowane, to całkowite zdolności magazynowe osiągną astronomiczny pułap 15,8 mln m3, co pozwoli na przechowywanie prawie 100 milionów baryłek ropy. Co ważne, aż 3/4 powierzchni z 13 mln m3, którymi dysponuje obecnie to zbiorniki pozwalające magazynować surowiec, który nie przeszedł odprawy celnej. Tego typu instalacje muszą uzyskać akceptację władz prowincji. Dla handlowców jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala uniknąć dodatkowych opłat.

Długoterminowymi klientami SHG są m.in. Mercuria, BP czy Vitol.

Komentarze