Reklama

Ropa

Ropa drożeje w miarę spadku napięcia w relacjach USA-Chiny

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa w USA drożeje o ponad 1 procent, po zwyżce we wtorek o 1,3 proc. Mocno spadły amerykańskie zapasy surowca - o ponad 10 mln baryłek. Na dodatek słabną napięcia w handlu USA z Chinami, a to wszystko wspiera notowania ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,25 USD za baryłkę, po zwyżce o 1,18 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,87 USD za baryłkę, po zwyżce ceny o 1,11 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 10,2 mln baryłek. Jeśli dane te potwierdzi w środę w swoich wyliczeniach Departament Energii USA (DoE), będzie to już drugi tydzień spadku zapasów ropy w USA i ich najmocniejszy spadek od lipca.

API podał też, że zapasy ropy w hubie Cushing, gdzie składowana jest ropa, wzrosły jednak w ub. tygodniu o 642.000 baryłek.

Do intensywnej pracy przystąpiły amerykańskie rafinerie, po okresie przerw na sezonowe remonty i konserwacje. W listopadzie przetwarzanie ropy wzrosło do rekordowego poziomu.

Ponieważ USA eksportują rekordowe ilości produktów ropopochodnych rafinerie działały w ub. tygodniu z wykorzystaniem swoich mocy na 95,6 proc. - najwyżej w historii, jeśli chodzi o tę porę roku.

Tymczasem słabną napięcia w handlu USA-Chiny. Chiny zmierzają w kierunku łagodzeniu sytuacji związanej z cłami i chcą je obniżyć - do 15 proc. z 40 proc. - na samochody wyprodukowane w USA.

Do tego kanadyjski sąd uchylił - za poręczeniem majątkowym - areszt dla dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou.

Meng Wanzhou została aresztowana 1 grudnia na wniosek władz USA, które wystąpiły o jej ekstradycję. Waszyngton podejrzewa ją o ukrycie związków swej firmy z przedsiębiorstwem, które próbowało sprzedać urządzenia Iranowi, wbrew nałożonym na ten kraj sankcjom amerykańskim.

"Rynkom ropy naftowej będzie sprzyjało to, że rozmowy handlowe USA-Chiny będą postępować" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Lt.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zdrożała o 1,3 proc., a Brent na ICE zyskała 0,4 proc.

Listopad był się dla notowań ropy miesiącem najmocniejszych zmian cen od ponad 2 lat.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama