Reklama

Ropa

Ropa blisko trzymiesięcznych maksimów

Fot. Mr Hicks46 / Flickr
Fot. Mr Hicks46 / Flickr

Ropa naftowa w USA zmierza do 58 dolarów za baryłkę i jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 3 miesięcy. Arabia Saudyjska przeciwstawia się wezwaniom Donalda Trumpa, by obniżyć ceny surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,67 USD, po zwyżce ceny o 0,79 proc. 

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,93 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,94 proc. 

Arabia Saudyjska przeciwstawia się apelom kierowanym do producentów ropy z OPEC przez prezydenta USA Donalda Trumpa. 

Trump ocenił na początku tego tygodnia, że ceny ropy naftowej na świecie są zbyt wysokie, i wezwał państwa OPEC do podjęcia kroków na rzecz ich obniżenia. 

Prezydent USA "zalecił" OPEC, by kartel "się zrelaksował i uspokoił". Tymczasem grupa wcale nie ma zamiaru słuchać wezwań kierowanych z USA.  

W środę minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid AlFalih poinformował, że OPEC i jego sprzymierzeńcy będą kontynuować cięcia produkcji ropy również w II połowie 2019 r. 

Do tego malejące zapasy ropy w USA sygnalizują, że następuje zacieśnianie podaży surowca. 

Zapasy ropy w ubiegłym tygodniu spadły o 8,65 mln baryłek do 445,87 mln baryłek - poinformował w środę Departament Energii USA (DoE), podczas gdy rynek oczekiwał ich wzrostu o 3 mln baryłek. 

Nadzieje na wzrost popytu na ropę zostały jeszcze wzmocnione po danych Caixin o PMI w chińskim przemyśle - w piątek podano, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lutym 49,9 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec stycznia. Analitycy spodziewali się 48,5 pkt. 

"Szereg czynników sugeruje, że ceny ropy w USA mogą się utrzymać w przedziale 50-60 dolarów za baryłkę w tym i w następnym roku" - mówi Jun Inoue, starszy ekonomista Mizuho Research Institute Ltd.

"OPEC kontynuuje cięcia produkcji, podczas gdy globalna gospodarka spowalnia, ale USA i Chiny - w swojej wojnie handlowej - wydają się być nastawione raczej na uniknięcie najgorszego scenariusza" - dodaje. 

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 28 centów do 57,22 USD/b.  

W tym tygodniu surowiec w USA zyskał 0,3 proc.(PAP Biznes)  

Reklama

Komentarze

    Reklama