• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rekordowy wzrost wydobycia ropy w USA

Fot.  Jonathan Cutrer / Flickr
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło w ubiegłym tygodniu o 1,2 mln b/d, co według U.S. Energy Information Administration oznacza najlepszy wynik w historii.

Z danych EIA wynika, że w ujęciu całościowym wydobycie „czarnego złota” wzrosło do poziomu 11,1 mln b/d - najwięcej od lipca br.

Sekretarz ds. energii, Dan Brouillette, uważa jednak, że nie należy oczekiwać szybkiego powrotu do poziomów obserwowanych przed pandemią, ponieważ popyt pozostaje słaby. poważnym wyzwaniem są również zapasy surowca nagromadzone w czasie ostatnich miesięcy. W lutym br., przed wprowadzeniem ograniczeń, Amerykanie wydobywali dziennie 13 milionów baryłek ropy.

Ekspercie EIA szacują, że w czwartym kwartale przyszłego roku wydobycie w USA powinno osiągnąć pułap 11,2 mln b/d. „Nie widzę powrotu do 13 mln b/d w najbliższej przyszłości” - stwierdził z kolei Brouillette.

W wystąpieniu podczas  telekonferencji India Energy Forum Dan Brouillette odniósł się również do niedawnej decyzji francuskich władz, które zablokowały wielomiliardowy kontrakt na dostawy LNG z USA. Jego zdaniem polityka może wpływać na tego typu procesy tylko w krótkim horyzoncie, zaś do momentu pełnego przejścia na energię odnawialną, poszczególne kraje będą uzależnione wykorzystywania właśnie gazu i energetyki jądrowej.

Komentarze