Reklama

Ropa

Orlen wspiera straż pożarną

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Odważni, świetnie wyszkoleni, pełni poświęcenia, zawsze gotowi do niesienia pomocy i ratowania innych – tacy są strażacy, którzy byli bohaterami finałowej gali programu „ORLEN dla Strażaków”. W ramach tej inicjatywy PKN ORLEN wspiera straż pożarną – zarówno państwową, jak i straże ochotnicze.

"W Ameryce superbohaterowie noszą peleryny, w Polsce superbohaterowie noszą hełmy strażackie" – mówił honorowy gość zorganizowanej 19 września w Teatrze Małym w Tychach (Śląskie) gali, premier Mateusz Morawiecki, dziękując strażakom za ich służbę i poświęcenie. Podziękowania przekazał też uczestniczący w uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

PKN ORLEN wraz z Fundacją ORLEN od 19 lat wspierają strażaków w zakupach potrzebnego im specjalistycznego sprzętu. Na ten cel dotąd przekazano w sumie 14 mln zł, z czego 2 mln zł w ramach tegorocznej edycji programu. Dofinansowanie otrzymało 249 jednostek strażackich z całej Polski – 21 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 228 Ochotniczych Straży Pożarnych.

Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek podkreślił podczas gali, że polscy strażacy są wzorem ludzkiej solidarności, gwarantem bezpieczeństwa oraz spoiwem lokalnych społeczności.

„Bronicie nas, chronicie nas, poświęcacie się, ale nigdy nie stoicie z boku. Zawsze idziecie do przodu, zawsze staracie się ratować innych, nie zważając na własne bezpieczeństwo. Nigdy tego nie kalkulujecie, traktujecie to jak misję" – mówił prezes Obajtek, zapewniając, że zadania społeczne – a wśród nich wsparcie strażaków – są wpisane w misję PKN ORLEN. Strażacy mogą też kupować paliwo na stacjach ORLEN ze specjalnym rabatem – z tej możliwości może korzystać ok. 100 tys. funkcjonariuszy straży pożarnych.

W ostatnich latach paliwowy koncern zwielokrotnił kwoty, przekazywane Fundacji ORLEN na wspieranie zadań w sferze kultury, sportu czy działalności społecznej – z 5 mln zł w roku 2015 do 40 mln zł w roku 2019. „Dziś możemy zdecydowanie więcej pieniędzy przeznaczać na zadania społeczne" – powiedział Daniel Obajtek, podkreślając, że zyski firmy rosną m.in. dzięki wprowadzonemu przez rząd programowi walki z szarą strefą.

Program "ORLEN dla Strażaków" to inicjatywa skierowana do zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej, której celem jest dofinansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami. W ramach programu PKN ORLEN i jego fundacja ORLEN przekazują środki na doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym. W minionych 19 latach strażacy otrzymali środki m.in. na sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt do ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, drogowego i technicznego, medycznego, chemicznego, ekologicznego oraz wysokościowego.

Jak podaje MSWiA, w Polsce jest ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w których służy pół miliona ochotników. Ponad 100 tys. z nich jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. W 2018 roku strażacy-ochotnicy wyjeżdżali do akcji ponad 140 tys. razy.

Ponadto w ub. roku do działań gotowych było ok. 5,1 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej na każdej zmianie służbowej. Cała formacja liczy ok. 31 tys. zawodowych funkcjonariuszy.

Źródło:PAP

Komentarze