Reklama

Ropa

OPEC+ zwiększy dzienne wydobycie ropy

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Grupa państw produkujących ropę naftową OPEC+ zdecydowała w niedzielę o zwiększeniu od sierpnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie. Po gwałtownym załamaniu popytu na ropę wynikającym z pandemii Covid-19 i ograniczeń wydobycia OPEC+ powoli zwiększa podaż surowca.

Na niedzielnym spotkaniu ministrów państw członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i krajów z nią współpracujących (OPEC plus) postanowiono też zwiększyć limity wydobycia ustalone dla Iraku, Kuwejtu, Rosji, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zwiększenia limitu domagały się ZEA, co doprowadziło do konfliktu wewnątrz OPEC+ zakończonego niedzielną decyzją - relacjonuje agencja Reutera.

Niekiedy się różnimy, ale jesteśmy nadal silnie zjednoczeni - przekazał minister energii Arabii Saudyjskiej książę Abdulaziz ibn Salman. ZEA będą zawsze współpracować w ramach OPEC+, by osiągnąć równowagę rynkową - zaznaczył z kolei minister energii tego państwa Suhail al-Mazrouei.

Reklama
Reklama

Z powodu pandemii w marcu 2020 r. cena ropy gwałtownie się załamała. OPEC+ podjął wówczas decyzję o ograniczeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek dziennie i stopniowym przywracaniu podaży do kwietnia 2022 r., co spowodowało pożądane przez producentów odbicie cen surowca. W niedzielę ten termin przełożono na koniec 2022 r.

Wraz z ożywieniem gospodarczym kraje OPEC+ od maja br. stopniowo zwiększają wydobycie. 

Źródło:PAP

Komentarze