Reklama

Ropa

Oficjalnie: Dania kończy z wydobyciem ropy i gazu

Fot. www.equinor.com / ilustracyjne
Fot. www.equinor.com / ilustracyjne

Do roku 2050 Dania zakończy wszelkie prace związane z poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu na Morzu Północnym - informuje agencja Reutera. Wczoraj na taki scenariusz przystał duński parlament.

Rząd w Kopenhadze uzyskał akceptację większości parlamentarnej dla niezwykle ambitnego planu związanego z redukcja emisji. Zakłada on, że do roku 2030 spadną one o 70%, zaś w 2050 kraj osiągnie neutralność klimatyczną.

Ważnym elementem tego planu jest wygaszenie działalności związanej z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. Jej koniec zaplanowano wprawdzie dopiero na rok 2050, ale jeszcze wczoraj (tj. w czwartek) podjęto decyzję o anulowaniu ostatniej rundy koncesyjnej.

Dan Joergensen, minister klimatu, oświadczył triumfalnie, że w Danii kończy się właśnie era paliw kopalnych.

Królestwo Danii jest największym producentem ropy i gazu w Unii Europejskiej. Według rządowych szacunków opisywana powyżej decyzja będzie kosztować kraj ok. 2,1 mld dol.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. preis

    serio ktoś w Danii uważa decyzja będzie kosztować tylko 2,1 mld dolarów? Albo to błąd edycyjny albo Dania szybko wycofa się z tej decyzji.

  2. Andrzej K.

    Jeżeli Dania ma być demokratyczna, to większość z 2050 roku nie może być związana decyzjami z 2020 roku, tylko musi mieć prawo do decydowania, w tym także odrzucenia wszelkich planów i decyzji z 2020 roku.

  3. Katowitz

    Dania do 2050 osiągnie neutralność klimatyczną Czyli do 2050 wszyscy obywatele Królestwa Danii mają zamiar przestać wydychać CO2 i wydalać inne gazy?

Reklama