Reklama

Ropa

Na rynkach ropy kończy się najgorszy tydzień od lipca

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na rynkach ropy kończy się najgorszy tydzień od lipca 2019. Surowiec w USA staniał w tym tygodniu o 3,4 proc. - najmocniej od 19 lipca, a ropa Brent na ICE straciła 3,3 proc. W Arabii Saudyjskiej przywracana jest produkcja ropy, zakłócona po atakach na instalacje naftowe, szybciej niż się spodziewano - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,16 USD, po zniżce ceny o 0,44 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,26 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,77 proc.  

14 września zaatakowano dwie największe saudyjskie rafinerie należące do koncernu Aramco. Do ataku przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti z Jemenu, jednak Waszyngton i Rijad oskarżają o jego organizację Iran. Incydent ten nie tylko o połowę zmniejszył całe wydobycie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, ale też przyczynił się do wzrostu napięć w regionie.  

Arabia Saudyjska przywraca produkcję ropy szybciej niż się tego spodziewano - źródła podają, że obecnie Saudyjczycy pompują ponad 8 mln baryłek ropy dziennie. 

"To zdymiewające, jak szybko Arabia Saudyjska odzyskuje utracona produkcję, a cena ropy w dużej mierze spadła z powodu tych wiadomości" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku towarowego w Samsung Futures Inc. 

"Prawdopodobnie upłynie jeszcze trochę czasu zanim ceny ropy spadną do poziomów sprzed ataku" - dodaje. 

Spadki cen ropy wywołane doniesieniami z Arabii Saudyjskiej mogą być jednak ograniczone, bo na Bliskim Wschodzie nie słabnie napięcie. 

Pentagon poinformował w czwartek, że zamierza wysłać do Arabii Saudyjskiej cztery systemy radarowe, baterię rakiet Patriot i ok. 200 osób personelu wojskowego. USA chcą w ten sposób wzmocnić ten kraj w następstwie ostatnich ataków na saudyjskie obiekty naftowe. 

Szczegóły dotyczące militarnego wzmocnienia Rijadu mają być ogłoszone w piątek. 

W czwartkowym oświadczeniu Pentagonu napisano jedynie, że rozważane są dodatkowe opcje w zakresie "wdrażania zamówień", co oznacza możliwość przyśpieszenia w razie potrzeby kolejnych dostaw sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej. 

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA na NYMEX staniała o 8 centów do 56,41 USD/b.

W tym tygodniu surowiec na NYMEX staniał o 3,4 proc., ale w tym miesiącu cena ropy wzrosła o 1,8 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Komentarze