Reklama

Ropa

Kraje OPEC wydobywają coraz więcej ropy

Fot. alex.ch / Flickr
Fot. alex.ch / Flickr

Wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym odnotowano wzrost wydobycia ropy naftowej w krajach OPEC - informuje agencja Reutera.

Średnie dzienne wydobycie ropy w ramach OPEC wyniosło we wrześniu 24,38 mln baryłek. Oznacza to wzrost o 160 tys. b/d w porównaniu do sierpnia oraz kontynuowanie trendu obserwowanego czerwca - kiedy to odnotowano z kolei najniższe wolumeny od trzydziestu lat.

Wzrost po stronie podaży oraz obawy o popyt wywołane wzrostem liczby zakażeń COVID-19 wpłynęły negatywnie na wrześniowe ceny ropy, które średnio spadły o ok. 10%. Na grożącą rynkowi niestabilność zwraca uwagę także Paola Rodriguez-Masiu, analityczka Rystad Energy. W rozmowie z Reutersem powiedziała ona, że mamy do czynienia z sytuacją, w której popyt z trudem odrabia straty, natomiast podaż pnie się ku górze.

Na ten problem zwracał również uwagę niedawno rosyjski minister energetyki, który wezwał wszystkich najważniejszych graczy rynku energii do połączenia wysiłków na rzecz zwalczania skutków pandemii koronawirusa - szczególnie w odniesieniu do popytu na paliwa.

Podczas internetowego wystąpienia w ramach konferencji ministrów energetyki grupy G20, Nowak oświadczył, że światowy popyt na ropę spadł w tym roku o około 10%. Kryzys spowodował również, że firmy z sektora musiały ograniczyć inwestycje w wydobycie o ok. 25-30%.

Z danych OPEC wynika, że kraje zrzeszone w kartelu osiągnęły we wrześniu 101% deklarowanych poziomów redukcji. W tym kontekście warto przypomnieć, że od maja br. sygnatariusze porozumienia OPEC+ obniżyli wydobycie o rekordowe 9,7 mln b/d. Z kolei od sierpnia wartość ta uległa zmniejszeniu do poziomu 7,7 mln b/d, ponieważ na rynkach obserwowano rosnące zapotrzebowanie na surowiec.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama