• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Kończy się 7. z rzędu tydzień ze spadkami cen ropy

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Ceny ropy w USA spadają - surowiec tanieje w piątek o 2,6 proc. Będzie już 7. z kolei tydzień zakończony spadkiem cen. Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej jest rekordowo wysoka, a zapasy surowca w USA rosną - wskazują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,20 USD za baryłkę, po zniżce o 2,6 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,84 USD za baryłkę, po spadku ceny o 1,2 proc.

Rekordowo dużo ropy produkuje Arabia Saudyjska - ponad 10,7 mln baryłek dziennie. Poinformował o tym minister energetyki Khalid Al-Falih.

Tymczasem zapasy ropy w USA wzrosły już 9. tydzień z rzędu - o 4,85 mln baryłek do 446,91 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). To najdłuższa taka seria wzrostowa od marca 2017 r. i najwyższy poziom zapasów ropy w USA od grudnia 2017 r.

Prezydent USA Donald Trump podziękował w środę na Twitterze Arabii Saudyjskiej za niskie ceny ropy naftowej i poprosił o jeszcze niższe notowania surowca.

"Ceny ropy zanurkowały, bo prezydent Trump nadal wywiera presję na OPEC i Arabię Saudyjską, aby stworzyć warunki do niskich cen. Do tego rosną amerykańskie zapasy ropy" - mówi Hong Sungki, ekonomista NH Investment & Securities Co.

"Potencjalne zmiany będą związane z tym, co zdecyduje OPEC+ w związku z dostawami ropy" - dodaje.

OPEC i inni dostawcy ropy przygotowują się do wprowadzenia cięć w produkcji surowca.

Na początku grudnia w Wiedniu ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów - producentów ropy - ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw i podejmą decyzję, co robić dalej.

Analitycy Citigroup wskazują, że obecnie otwarte są wszystkie opcje - poczynając od braku cięć w dostawach ropy - po zmniejszenie produkcji przez kartel i jego sojuszników nawet o 1,4 mln baryłek dziennie.

Na początku listopada OPEC i jego sprzymierzeńcy ostrzegali, że rynki ropy będą prawdopodobnie nadmiernie zaopatrzone w surowiec w 2019 r.

Ropa WTI na NYMEX staniała w tym tygodniu - na razie - o ponad 5 proc., a Brent straciła ponad 7 proc.
ML/PAP

Komentarze