• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Kolejne duże przejęcie w amerykańskim sektorze łupkowym

Fot. Julie Jordan Scott / Flickr
Fot. Julie Jordan Scott / Flickr

Kolejne amerykańskie firmy energetyczne prowadzą rozmowy na temat możliwej konsolidacji. Źródła "Wall Street Journal" twierdzą, że Pioneer Natural Resources zamierza przejąć swojego konkurenta, spółkę Parsley Energy.

Dziennikarze "WSJ" twierdzą, że jeśli negocjacje nie zostaną nagle przerwane, to transakcja, o której mowa może zostać sfinalizowana jeszcze w październiku. Ewentualny zakup udziałów w Parsley Energy zapewni spółce Pioneer Natural Resources (PNR) dostęp do dodatkowych obszarów wydobywczych w tzw. basenie permskim. 

Wartość rynkowa Parsley Energy wynosi około 4 mld dol., ale spółkę obciążają długi, których wysokość sięga 3 mld dol. 

Pioneer Natural Resources to firma założona w 1997 roku. Jej siedziba znajduje się w Irving w Teksasie. Działalność spółki koncentruje się na terytorium USA, zaś jej wartość rynkowa wynosi ok. 15 mld dol.

Jeżeli opisana powyżej transakcja doszłaby do skutku, to byłoby już kolejne duże przejęcie na amerykańskim rynku naftowo-gazowym. Wczoraj ogłoszono porozumienie ws. przejęcia za 9,7 mld dol. Concho Resources przez ConnocoPhillips, w lipcu Chevron kupił Noble Energy za ok. 5 mld dol, natomiast wcześniej Anadarko Petroleum zostało przejęte przez Occidental Petroleum za 38 mld dol.

Komentarze