Ropa

Już od 6 tygodni rosną zapasy ropy w USA

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Już od sześciu tygodni rosną amerykańskie zapasy ropy - najdłużej od roku - więc surowiec na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku tanieje - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,07 USD, po zniżce ceny o 0,75 proc.

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,43 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,44 proc.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa drożeje jednak o 0,7 proc. do 437,1 juanów za baryłkę.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w niezależnym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w USA w ub. tygodniu o 4,45 mln baryłek. Zapasy te rosną już od 6 tygodni - najdłużej w tym roku.

W środę oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA (DoE) - po 16.30.

Analitycy spodziewają się wzrostu amerykańskich zapasów ropy o 3 mln baryłek.

Tymczasem kraje OPEC+ mają zastanowić się nad pogłębieniem cięć w dostawach ropy, kiedy dojdzie do spotkania ministrów z kartelu i jego sojuszników w grudniu br.

Kraje OPEC+ są też zaniepokojone perspektywami popytu na ropę w przyszłym roku - podają anonimowe źródła z OPEC.

"Spotkanie OPEC+ nastąpi dopiero w grudniu, ale rynek pozostanie ostrożny i będzie podatny na ryzyka" - wskazuje Michael McCarthy, główny strateg ds. rynku w CMC Markets Asia Pacific Pty.

Ropa w USA na NYMEX zyskała podczas poprzedniej sesji 85 centów w kontraktach na listopad i we wtorek kontrakty te wygasły.

Źródło:
PAP

Komentarze