Reklama

Ropa

Jedna trzecia pracowników sektora naftowo-gazowego z obniżkami pensji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prawie jeden na trzech pracowników przemysłu naftowego i gazowego spotkał się z obniżkami płac w 2020 r. przez kryzys związany z koronawirusem - wykazało ogólnoświatowe badanie we wtorek.

Pracownicy zajmujący się ropą i gazem nadal należą do najlepiej opłacanych na świecie, ale większość ankietowanych stwierdziła, że czują się mniej pewni swojej pracy niż rok temu, ponieważ przejście na niskoemisyjne źródła energii spowodowało spadek inwestycji w ich przemyśle.

Wynagrodzenia w tym sektorze są ściśle powiązane z cenami ropy, które spadły w zeszłym roku, ponieważ blokady zmniejszyły popyt na paliwo - przypomina Reuters.

Według raportu firmy Airswift Global Energy Talent Index (GETI), około 30% profesjonalistów odnotowało spadek płac w zeszłym roku, a jeden na czterech powiedział, że jego pensja i stawki dzienne spadły o ponad 5%.

Reklama

Reklama

Prawie 20% pracowników sektora naftowo-gazowego spodziewa się dalszej redukcji wynagrodzeń w 2021 r. - wynika z raportu, w którym ankietowano 16 tys. specjalistów ds. energetyki w 166 krajach.

Tylko 37% pracowników zgłosiło wzrost płac w 2020 r., w porównaniu do 50% w zeszłym roku.

Badanie wykazało, że pracownicy zatrudnieni na stałe w Ameryce Północnej byli najlepiej opłacani, a ich roczny dochód wynosił średnio około 100 tys. USD, podczas gdy pracownicy w Ameryce Łacińskiej byli najniżej opłacani, ze średnim rocznym wynagrodzeniem bliskim 50 tys. USD.

Bezpieczeństwo miejsc pracy było niskie we wszystkich sektorach energetycznych, a 78% pracowników zajmujących się ropą i gazem czuje się mniej bezpiecznie niż rok temu w kwestii swojej pracy. Liczba ta spada do 66% dla osób pracujących w odnawialnych źródłach energii i 59% dla osób pracujących w energetyce jądrowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama