Reklama

Ropa

Bank of America prognozuje, że baryłka ropy będzie kosztować 120 dolarów

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Bank of America podniósł swoją prognozę ceny ropy Brent do 120 USD za baryłkę w połowie 2022 r., donosi Bloomberg, powołując się na BofA.

Bank wskazał, że światowy kryzys energetyczny doprowadził do gwałtownego wzrostu cen gazu i węgla na całym świecie, a to przyspieszyło powrót cen referencyjnych kontraktów terminowych na ropę, będących przedmiotem obrotu na giełdach w Londynie i Nowym Jorku, do poprzedniego poziomu wartości. 

Ponadto rosnący popyt na benzynę, olej napędowy i paliwo do silników odrzutowych, w połączeniu z ograniczeniami zdolności rafineryjnych, może jeszcze bardziej przyspieszyć wzrost cen ropy w 2022 roku.

Bank of America Corp., założony w 1904 roku, jest zdywersyfikowaną instytucją finansową. BofA wchodzi w skład tzw. „wielkiej czwórki” amerykańskich banków wraz ze swoimi głównymi konkurentami – Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo.

Ceny energii w Europie gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach. Na początku sierpnia wartość kontraktu terminowego na gaz na holenderski indeks TTF wynosiła około 515 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a do końca września podwoiła się. Ceny gazu zaczęły spadać po tym, jak 6 października osiągnęły najwyższy w historii poziom 1937 USD.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. xd

    matko bosko, co na to tutejsi eksperci, benzyna miała być po 2 złote a gaz demokratyczny i wolny prawie za darmo, z takim nosem, murowana posada w msz pism lub u esseisty

Reklama