Reklama

Ropa

Iran chce zacieśnić współpracę z Rosją. „Czekamy na inwestycje koncernów naftowych”

Fot. Daxis / Flickr
Fot. Daxis / Flickr

Iran jest zainteresowany inwestycjami rosyjskich koncernów naftowych - oświadczył Bijan Zanganeh, minister ds. ropy.

Podczas wizyty w Moskwie szef irańskiego resortu ropy spotkał się z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem oraz ministrem energetyki Nikołajem Szulginowem. 

„Jednym z tematów omawianych na spotkaniu był globalny rynek ropy naftowej” - mówił Bijan Zanganeh. Dodał, że chodziło tutaj głównie o współpracę w ramach porozumienia OPEC+, którego celem jest kontrola podaży surowca: „Omówiliśmy poglądy na ten temat, okazały się bardzo zbliżone”.

Strony podkreślały, że w związku z „niesprawiedliwymi sankcjami” Waszyngtonu zamierzają zacieśnić współpracę w sektorze energii. „Postrzegamy Rosję jako partnera strategicznego” - mówił Zanganeh. Nadmienił również, że choć na arenie międzynarodowej zaszło wiele zmian to „(…) stosunki między Iranem a Rosją się nie zmienią, Teheran jest zdeterminowany, aby zacieśnić swoje więzi z Moskwą”.

„Iran i Rosja zawsze miały bliską i rozwojową współpracę w obszarze ropy naftowej i energii, będzie ona kontynuowana” - wtórował Aleksander Nowak.

Warto przypomnieć, że Moskwa jest bardzo mocno zaangażowana również w poszukiwania i wydobycie irackiej ropy. "W wyniku wieloletniej współpracy między Rosją i Irakiem, łączna wartość inwestycji rosyjskich firm w zagospodarowanie irackich złóż ropy przekroczyła 10 miliardów dolarów” - mówił w listopadzie Nikołaj Szulginow.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama