Reklama

Ropa

Impas w OPEC+ trwa. W USA ropa po 73 USD

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie zwyżkują, po spadku na zakończenie poprzedniej sesji o 2,4 proc. z najwyższego poziomu od 2014 r. Według doniesień maklerów, inwestorzy śledzą sytuację związaną z impasem w OPEC+ i brakiem porozumienia o wielkości dostaw ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,49 USD, wyżej o 0,15 proc. Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,56 USD za baryłkę, wyżej o 0,04 proc.

Nadal nie wiadomo, czy dojdzie do porozumienia OPEC+ w sprawie wielkości produkcji w najbliższych tygodniach. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie godzą się na to, jak mierzyć cięcia produkcji, a to spowodowało, że nie przeszła wstępna propozycja zwiększenia podaży ropy przez OPEC+.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jennifer Psaki "Jen" poinformowała, że amerykańscy urzędnicy administracji prezydenta USA Joe Bidena rozmawiają z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i ZEA w nadziei na osiągnięcie konsensusu i powstrzymania wzrostu cen ropy.

"Nie jesteśmy stroną rozmów (w ramach OPEC+), ale w weekend i w tym tygodniu przeprowadziliśmy wiele rozmów na wysokim szczeblu z urzędnikami z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innymi partnerami z OPEC" - powiedziała Psaki.

USA mają nadzieje, że rozmowy te doprowadzą do osiągnięcia porozumienia w ramach OPEC+, które "będzie promować dostęp do niedrogiej i niezawodnej energii" - wskazała Psaki.

Reklama
ReklamaW czasie trwającego sporu w OPEC+ Arabia Saudyjska już zdecydowała się na podwyższenie cen swojej ropy Arab Light dla odbiorców w Azji - Saudi Aramco podwyższył cenę tej ropy o 80 centów do 2,70 USD powyżej regionalnego benchmarku. To najmocniejsza podwyżka ceny ropy Arab Ligth mdm od stycznia i sugeruje, że Saudowie nie zwiększą podaży ropy w sierpniu.

"Z komentarzy kluczowych członków OPEC wynika, że prawdopodobnie jednak osiągną porozumienie" - mówi tymczasem Wayne Gordon, strateg UBS Wealth Management.

Eksperci JPMorgan Chase & Co. również spodziewają się, że dojdzie do dealu w ramach sojuszu OPEC+. "Oczekuje się, że OPEC+ ostatecznie zgodzi się w nadchodzących tygodniach na zwiększenie produkcji ropy o 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca, do końca 2021 r." - piszą w nocie.

Brak porozumienia w ramach sojuszu może oznaczać, że obecne limity produkcji ropy zostaną też utrzymane w sierpniu, o ile do tego czasu OPEC+ nie wznowi negocjacji.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku staniała o 2,4 proc., a Brent na ICE straciła 3,4 proc

Źródło:PAP

Komentarze