Reklama

Ropa

Grecy kupią irańską ropę - podpisano umowę

  • T-72M1 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Obecnie do jednostki dostarczono PT-91. Fot. st. szer. Dawid Sofiński

Po 5 latach przerwy Grecy znów będą kupowali ropę od Iranu. W ubiegłym tygodniu Hellenic Petroleum i NIOC podpisały długoterminową umowę. Obie strony ustaliły też warunki spłaty horrendalnych zaległości w opłatach za lata 2011-2012, które nieoficjalnie szacuje się na nawet 800 mln euro.  

W piątek greckie przedsiębiorstwo naftowe Hellenic Petroleum i irański koncern NIOC podpisały ramową umowę długoterminową na dostawy ropy.

„Umowa obejmuje współpracę w zakresie dostaw ropy naftowej, które rozpoczną się natychmiast i przewiduje również rozliczenie zaległych kwestii finansowych, które powstały w wyniku międzynarodowych sankcji nałożonych w 2011 roku” – wynika z oświadczenia prasowego Hellenic Petroleum. Zarząd spółki wyraził zadowolenie z zawartego porozumienia, które leży w interesie obu stron.

Iran był jednym z głównych dostawców czarnego złota do Grecji. W 2011 roku dostarczał greckiemu partnerowi 100 tysięcy baryłek dziennie, co stanowiło 1/3 całkowitego importu. Owocna współpraca została jednak zerwana w 2012 r. po wprowadzeniu sankcji przez Zachód.

Już od kilku miesięcy Hellenic Petroleum negocjowało z NIOC warunki spłaty zadłużenia powstałego w związku ze sprowadzaniem irańskiej ropy w okresie od grudnia 2011 do marca 2012. Grecy nie byli w stanie spłacić wszystkich zaległosci, ponieważ międzynarodowe sankcje obejmowały również blokadę irańskich transakcji finansowych w ramach systemu bankowego.

Kwota zadłużenia nie została podana do publicznej wiadomości. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti szacuje ją na 400 do nawet 800 mln euro.

Zobacz także: Były minister finansów Rosji: ropa może kosztować 16 $

Zobacz także: Łukoil zmniejszy produkcję ropy z powodu niskich cen

Komentarze