Ropa

"FT": USA nieoficjalnie zachęcały do handlu rosyjską ropą

Fot. www.elements.envato.com

Stany Zjednoczone nieoficjalnie zachęcały firmy handlujące ropą do obrotu rosyjskim surowcem objętym ograniczeniami cenowymi - podaje „Financial Times”.

„FT” powołując się na pięć osób twierdzi, że urzędnicy Departamentu Skarbu spotkali się z przedstawicielami m.in. takich firm jak Gunvor i Trafigura. Celem rozmów było zapewnienie handlowców, aby ponownie zaangażowali się w obrót rosyjską ropą. Waszyngton, jak zauważa „FT”, nigdy nie sprzeciwiał się temu w ramach ograniczeń uzgodnionych przez G7, ale firmy traderskie były nieufne.

Amerykanie dążą do utrzymania względnej stabilizacji na rynku ropy oraz „odzyskania pewnego nadzoru” nad eksportem rosyjskiego surowca. W tle tych wydarzeń są groźby Moskwy dotyczące odcięcia dostaw, w odpowiedzi na zachodnie wsparcie dla broniącej się Ukrainy.

Czytaj też

Jeden z urzędników, których słowa przywołuje „Financial Times” podkreśla, że firmy mają prawo do podejmowania suwerennych decyzji: „Naszym celem jest komunikowanie tego, co dozwolone w ramach >architektury< pułapu cenowego” - czytamy.

Zachód obawia się również sytuacji, w której ciężar handlu rosyjską ropą przesunie się na małe firmy, dysponujące np. starszą flotą tankowców.

Komentarze