• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Chiny planują gigantyczne zakupy amerykańskiej ropy

Fot. -EZEK / Flickr
Fot. -EZEK / Flickr

Ceny ropy naftowej wzrosły po tym, jak świat obiegła informacja, że w najbliższych miesiącach Chiny planują zakup co najmniej 20 milionów baryłek surowca z USA.

Agencja Reutera informuje, że należące do państwa chińskiego koncerny energetyczne planują ogromne zakupy ropy naftowej z USA. Dostawy miałyby zostać zrealizowane w sierpniu oraz wrześniu. Dokonano już wstępnej rezerwacji tankowców, które zostaną wykorzystane w całej operacji - ze względu na swoją skalę (mowa bowiem o ponad 20 milionach baryłek) nie należy ona do najprostszych. 

Wiele wskazuje na to, że Chińczycy chcą zdążyć ze swoimi zakupami przed rewizją porozumienia handlowego ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwotnie miało do niego dojść w minioną sobotę, ale ostatecznie przesunięto ten moment na bliżej nieokreśloną przyszłość. Decyzja o rekordowych zakupach ma zatem bardzo mocny wymiar polityczny.

Tymczasem, analitycy grupy bankowej ANZ szacują, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy globalne zapotrzebowanie na „czarne złoto” wzrosło o 8 milionów baryłek dziennie, osiągając pułap 88 mln b/d. Trend jest zatem wzrostowy, natomiast należy mieć na uwadze, że to wciąż o 13 mln b/d mniej, niż w roku 2019.

Dla notowań surowca bardzo istotne są dalsze losy porozumienia OPEC+, które obecnie zakłada redukcję wydobycia o 7,7 mln b/d. Posiedzenie komitetu monitorującego realizację zobowiązań odbędzie się 19 sierpnia. 

Komentarze