Reklama

Ropa

Ceny ropy w USA w górę, ale rynek obawia się rozwoju pandemii

Fot. Martin Lopatka / Flickr
Fot. Martin Lopatka / Flickr

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że wzrost przypadków koronawirusa na świecie istotnie będzie wpływał na popyt na surowiec.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,02 USD, po zwyżce o 0,29 proc.

Ropa Brent w dostawach na IX na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 44,41 USD za baryłkę, wyżej o 0,27 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,89 mln baryłek, czyli o 0,92 proc. do 536,58 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). 

Rynek oczekiwał spadku zapasów o 2,2 mln baryłek. 

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,8 mln baryłek, czyli o 0,73 proc. do 246,73 mln baryłek. 

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,07 mln baryłek, czyli o 0,61 proc. do 177,88 mln baryłek - podał DoE. 

Niepokój na rynkach budzi rekord liczby przypadków koronawirusa w USA, który pod znakiem zapytania stawia odbicie w gospodarce i utrzymanie popytu na ropę. 

„Zwykle o tej porze roku zapasy paliwa byłyby w znacznym stopniu wykorzystywane, ale gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 utrudnia pełne ożywienie w gospodarce” – podano w raporcie ANZ. 

O 1059 zmarłych i 63 967 zakażonych wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dziewiąty dzień z rzędu w USA wykryto ponad 60 tys. przypadków Covid-19.

Tym samym od początku epidemii w USA z powodu Covid-19 zmarły już 142 942 osoby, a blisko 4 mln testów dało wynik pozytywny. Pod względem liczby zgonów i wykrytych przypadków Stany Zjednoczone są zdecydowanym światowym liderem.

Sytuacja epidemiologiczna w USA pogarsza się od połowy czerwca, najtrudniejsza panuje obecnie na południu kraju, w tym w Arizonie, Kalifornii, Teksasie i na Florydzie. 

„Sytuacja na rynkach ropy naftowej wygląda trochę jak siłowanie się na rękę pomiędzy kupującymi a sprzedającymi” - powiedział Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets Asia Pacific w Sydney.

Dodał, że rośnie liczba infekcji koronawirusem i zaostrza się napięcie między USA a Chinami, ale są też nadzieje na potencjalną szczepionkę na Covid-19. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama