Reklama

Ropa

Ceny ropy w USA rosną

Fot. Dennis Jarvis / Flickr
Fot. Dennis Jarvis / Flickr

Ceny ropy w USA rosną po podpisaniu pierwszej fazy umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która m.in. zawiera zapis o większych zakupach przez Chiny amerykańskiej ropy i produktów naftowych. Notowania ropy mają też wsparcie z powodu spadku zapasów surowca w USA - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,24 USD, po zwyżce ceny o 0,76 proc. 

Ropa Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,46 USD za baryłkę, wyżej o 0,72 proc.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie zakupów amerykańskich produktów przez ChRL oraz ograniczenie wojny celnej. 

W ramach porozumienia Chiny zgodziły się zwiększyć import amerykańskich towarów co najmniej o 200 mld USD w porównaniu z wartością swojego importu z USA w 2017 roku. 

Chiny mają m.in. kupić za 52,4 mld USD amerykańską ropę, produkty rafineryjne, skroplony gaz ziemny i węgiel.

Stany Zjednoczone w zamian przystały m.in. na niewprowadzanie niektórych zapowiadanych wcześniej odwetowych ceł. 

"Przed Chinami stoją wyzwania w ramach ich zobowiązania się do znacznego zwiększenia zakupów amerykańskiej ropy" - ocenia Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda. 

"Potrzeba czasu, by Chiny zwiększyły te zakupy, a zatem ten fakt może mieć na razie ograniczony wpływ na ceny ropy w USA" - dodaje.

Tymczasem w USA spadły zapasy ropy - zapasy surowca w ubiegłym tygodniu spadły o 2,55 mln baryłek, czyli o 0,59 proc. do 428,51 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał wzrostu zapasów o 1,1 mln baryłek. 

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX staniała o 0,7 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama