• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ceny ropy w USA blisko 50 dolarów za baryłkę

Fot. haymarketrebel / Flickr
Fot. haymarketrebel / Flickr

Ceny ropy w USA utrzymują się blisko 50 dolarów za baryłkę, po zniżce notowań w ciągu poprzednich 2 sesji aż o ponad 6 proc. Inwestorzy nadal obawiają się konsekwencji epidemii koronawirusa na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,94 USD, po zwyżce ceny o 0,08 proc.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 54,84 USD za baryłkę, niżej o 0,20 proc.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na ponad 30 krajów na całym świecie, w tym na coraz więcej krajów w Europie. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd niemal 30 zgonów, m.in. w Iranie, w Korei Płd., w Japonii, w Hongkongu, we Włoszech, na Filipinach, na Tajwanie i we Francji. 

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2.715 - poinformowała w środę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 52 zgony.

Komisja podała, że wszystkie nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei. W prowincji tej liczba ofiar śmiertelnych obecnie wynosi 2.615. Liczba osób zainfekowanych w Chinach wynosi już 78.064.

W Korei Południowej stwierdzono 169 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Tym samym bilans osób zainfekowanych wzrósł w tym kraju do 1.146.

We Włoszech jest 10 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Tymczasem amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzegło Amerykanów przed wybuchem epidemii koronawirusa, co spowodowałoby znaczne zakłócenia w codziennym życiu.

W marcu dojdzie do spotkania producentów ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojuszników spoza kartelu, podczas którego nastąpi ocena sytuacji związana ze spadkiem popytu na ropę naftową na skutek wybuchu epidemii koronawirusa. 

Minister energii Arabii Saudyjskiej książę Abdulaziz bin Salman powiedział we wtorek, że grupa nadal nie jest zdecydowana, czy jeszcze pogłębić cięcia dostaw ropy czy zmodyfikować obecne ustalenia. 

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX straciła 3,0 proc., a Brent zniżkowała na ICE o 2,4 proc. (PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze