• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ceny ropy spadają z powodu słabych prognoz dla popytu

Fot. Farhan Amoor / Flickr
Fot. Farhan Amoor / Flickr

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z powodu słabych prognoz dla popytu na paliwa na świecie. Amerykańska Rezerwa Federalna i OPEC+ są ostrożne w kwestii ożywienia popytu, ponieważ wiele krajów zmaga się jeszcze z pandemią koronawirusa - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,49 USD, niżej o 1,02 proc. 

Ropa Brent w dostawach na X na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 45,02 USD za baryłkę, w dół o 0,77 proc.

Niepewność związana z gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19 jest niezwykle wysoka – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. 

"Członkowie Fed nadal obserwują, że niepewność związana z ekonomicznymi skutkami pandemii jest niezwykle wysoka, a niezwykły charakter wstrząsu związanego z pandemią sprawia, że oceny tego, jak gospodarka może ewaluować w przyszłości są trudniejsze niż zwykle” - napisano w minutkach po posiedzeniu 29 lipca. 

Fed wskazał również, że niepewność związana z perspektywami gospodarczymi pozostaje bardzo podwyższona, a ścieżka rozwoju gospodarczego w dużym stopniu zależy od przebiegu pandemii koronawirusa i reakcji sektora publicznego na nią. 

Z kolei kraje sojuszu OPEC+ ostrzegły po środowym spotkaniu, że tempo odbicia popytu na paliwa jest wolniejsze niż oczekiwano i jest dodatkowo zagrożone przez przedłużającą się pandemię koronawirusa. 

"Ceny ropy reagują na niedźwiedzie komentarze z Fed, podczas gdy sygnały z OPEC+ były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea Chinese Banking Corp. 

"Oczekuje się, że notowania ropy pozostaną na obecnych poziomach, ponieważ rynek jeszcze kieruje sobie drogę w sytuacji dużej nadwyżki ropy" - dodaje. 

Tymczasem w USA spadają zapasy ropy i benzyny - wynika z najnowszego raportu Departamentu Energii (DoE).

Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 1,63 mln baryłek, czyli o 0,32 proc. do 512,45 mln baryłek - poinformował w środę DoE.

Z kolei zapasy benzyny spadły w tym czasie o 3,32 mln baryłek, czyli o 1,34 proc. do 243,76 mln baryłek.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w WTI na NYMEX zdrożała o 1 proc. i zakończyła handel na najwyższym poziomie od 5 miesięcy. Brent staniała na ICE na zakończenie poprzedniej sesji o 0,2 proc. (PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze