Reklama

Ropa

Ceny ropy rosną po zestrzeleniu irańskiego drona

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA idą w górę, po tym jak prezydent USA Donald Trump poinformował, że marynarka wojenna zestrzeliła irańskiego drona w Cieśninie Ormuz.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,88 USD, po wzroście ceny o 1,08 proc. W tym tygodniu ceny ropy spadły o ok. 7 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,74 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 1,38 proc. 

Amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się na odległość ok. 900 metrów do statku w cieśninie Ormuz - ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump. 

Dron kilkukrotnie zignorował wezwania do odwrotu - przekazał Trump, przemawiając w Białym Domu. Jego zdaniem "zagrażał on bezpieczeństwu okrętu i jego załodze" i został "natychmiastowo zniszczony". 

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w czwartek, że nie posiada żadnych informacji na temat drona, zestrzelonego przez amerykański okręt w cieśninie Ormuz. 

Kilka godzin wcześniej amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia przejętego w Zatoce Perskiej przez siły Gwardii Rewolucyjnej tankowca wraz z jego załogą. 

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na pięć osób i międzynarodową sieć firm, które według ministerstwa skarbu USA są zaangażowane w handel materiałami, wykorzystywanymi do rozwoju irańskiego programu atomowego. 

"Napięcia na Bliskim Wschodzie wspomagają wzrost cen ropy. (...) Spodziewamy się jednak, że ceny zanotują tylko niewielki wzrost, ponieważ trwające na rynku pesymistyczne nastawienie jest zbyt silne" - powiedziała Vandana Hari, założycielka Vanda Insights w Singapurze. 

Według Stephena Innesa, partnera zarządzającego w Vanguard Markets, na "lekkie wsparcie wzrostowe" cen ropy miały wpływ też ostatnie wypowiedzi członków Fedu, które zostały przez rynek zinterpretowane jako gołębie. 

"Nie trzeba czekać, aż sytuacja stanie się na tyle zła, by wymagała serii dramatycznych obniżek stóp proc." - powiedział wiceprezes Fedu Richard Clarida.  

Z kolei Williams powiedział, że "opłaca się działać szybko, aby obniżyć stopy przy pierwszych oznakach kryzysu gospodarczego", lecz rzeczniczka nowojorskiego Fedu dodała później, że wypowiedzi Williamsa nie dotyczyły przyszłych działań FOMC, tylko odnosiły się do badań naukowych. 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) obniżyła swoje prognozy dotyczące globalnego wzrostu popytu na ropę trzeci miesiąc z rzędu do 1,1 mln baryłek dziennie z 1,2 mln b/d, powołując się na spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego na świecie oraz wojnę handlową USA-Chiny. (PAP Biznes) 

Komentarze