• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ceny ropy reagują na malejący eksport z Arabii Saudyjskiej

Fot. pixabay

Ropa w USA jest wyceniana najwyżej od 3 miesięcy. Surowiec korzysta na tym, że maleje eksport surowca z Arabii Saudyjskiej. Na dodatek jest perspektywa rozwiązania sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami, co "rozjaśniłoby" prognozy dla globalnej gospodarki - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,81 USD, po zwyżce o 0,40 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,28 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,33 proc.

Eksport ropy z Arabii Saudyjskiej spadł w I połowie lutego o 1,3 mln baryłek dziennie wobec I połowy II 2018 r. - wynika z raportu firmy Kpler, analizującej transport ropy tankowcami.

Arabia Saudyjska, wstrzymała w ub. tygodniu produkcję ropy z pola Safaniyah z powodu uszkodzenia głównego kabla zasilającego w energię, a naprawa usterki może potrwać do początku marca.

Z Safaniyah - największych na świecie przybrzeżnych złóż ropy, które działa od 1957 r. - w normalnych warunkach dociera dziennie od 1,2 do 1,5 mln baryłek ropy, składnika Arab Heavy.

Tymczasem na ten tydzień zaplanowano kolejną fazę rozmów handlowych przedstawicieli USA i Chin - tym razem w Waszyngtonie, po ubiegłotygodniowych negocjacjach w Pekinie.

"Rozmowy handlowe nabierają tempa, bo zbliża się termin 1 marca, koniec rozejmu handlowego" - mówi Steve Censky, zastępca sekretarza Departamentu Rolnictwa USA.

Podczas spotkania w ub. tygodniu w Pekinie USA i Chiny zrobiły małe postępy w łagodzeniu sporu handlowego, a prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że jest gotów opóźnić wprowadzenie dodatkowych podwyżek ceł importowych na chińskie towary o wartości 200 mld USD, o ile nastąpi ruch w kierunku rzeczywistego zawarcia transakcji.

Chińscy negocjatorzy ds. handlu już są w Waszyngtonie i we wtorek rozpoczynają kolejne negocjacje z Amerykanami.

W poniedziałek w USA był obchodzony Dzień Prezydenta, a giełdy paliw nie działały. Transakcje elektroniczne z tego dnia zostaną zaksięgowane na wtorek.

W ub. tygodniu ropa w USA zdrożała najmocniej od miesiąca - o 5,4 proc.

jw/PAP

Komentarze