• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ceny ropy najwyższe od 2 miesięcy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy naftowej lekko zwyżkują, po ponad 3-proc. wzrostach w piątek i utrzymują się na 2-miesięcznych maksimach.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,4 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,9 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,4 proc.

Od początku roku wycena obu benchmarków wzrosła już 17-18 proc., a od grudniowego dołka o ok. 1/4. W IV kw. 2018 r. ceny surowca tąpnęły niemal o 40 proc.

Mimo tak dynamicznych wzrostów liczba czynnych szybów naftowych w USA spadła w ub. tygodniu o 21 do 852, co jest najniższym odczytem od maja - wynika z danych Baker Hughes.

Dla rynków najważniejszą kwestią pozostaje to, jak kraje OPEC+, które zawarły w grudniu 2018 r. umowę o zmniejszeniu dostaw ropy w I połowie 2019 r. o 1,2 mln b/d, będą się wywiązywać z tego postanowienia.

Dane kartelu wskazują, że w grudniu 2018 r., jeszcze przed wejściem w życie nowej umowy, kraje OPEC ograniczyły produkcję ropy najmocniej od niemal 2 lat. Z kolei strony porozumienia OPEC+ spoza kartelu w grudniu przestrzegały zapisów umowy o ograniczeniu podaży w sumie na symbolicznym poziomie 1 proc. - wynika z danych Bloomberga.

Tymczasem produkcja ropy w USA rośnie na potęgę - w ub. tygodniu wzrosła ona o 200 tys. baryłek i wynosiła 11,9 mln baryłek dziennie - wynika z opublikowanych w tym tygodniu danych Departamentu Energii USA (DoE).

To najwyższy poziom produkcji ropy w USA, od kiedy DoE rozpoczął publikację danych w 1983 r. 

ML/PAP

Komentarze