Reklama

Ropa

Były kanclerz Austrii nominowany do Rady Dyrektorów Łukoil

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Rosyjska spółka naftowa Łukoil 6 marca ogłosiła listę 12 kandydatów do Rady Dyrektorów. Wśród nich znalazł się były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel.

Rada Dyrektorów spółki naftowej Łukoil zatwierdziła 6 marca listę 12 kandydatów do Rady Dyrektorów oraz trzech kandydatów do Komisji Rewizyjnej. Nowi członkowie organów zostaną wyłonieni podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki.

Wśród kandydatów do Rady Dyrektorów znalazł się Wolfgang Schüssel. Wywodzący się z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) polityk w latach 1989 - 1995 pełnił funkcję ministra spraw gospodarczych Austrii, następnie do 2000 roku wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych a od 2000 do 2005 roku kanclerza Austrii.

Po zakończeniu kariery politycznej Schüssel zaangażował się w biznesie. Zasiada on w Radzie Nadzorczej niemieckiej spółki energetycznej RWE AG. W 2008 roku były kanclerz znalazł zatrudnienie w Rosji, w Radzie Dyrektorów rosyjskiego giganta telekomunikacyjnego MTS. Większościowym akcjonariuszem MTS jest AFK Sistiema - spółka finansowa rosyjskiego oligarchy Władimira Jewtuszenkowa.

Schüssel nie jest pierwszym austriackim politykiem, który po zakończeniu kariery politycznej podjął się współpracy z Federacją Rosyjską w sektorze energetyki. Wcześniej Hans-Jörg Schelling, milioner i minister finansów Austrii w latach 2014 - 2017, podjął się pracy jako doradca przy projekcie Nord Stream 2.

Najsłynniejszym przykładem współpracy byłych polityków z rosyjskim sektorem energetycznym jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Akcjonariuszy Nord Stream 2 AG.

Komentarze