• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

BP będzie magazynować ropę na supertankowcu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

BP wyczarterowało supertankowiec, na pokładzie którego zamierza przechowywać ropę naftową. Dzienny koszt operacji wynosi ponad 20 tysięcy dolarów.

Wzrost zakażeń koronawirusem, złe warunki pogodowe oraz koniec letniego sezonu wyjazdowego na półkuli północnej doprowadziły do spadku cen wynajmu tego typu jednostek - zauważają analitycy agencji Reutera. To ważna informacja, ponieważ w pierwszym okresie spadku popytu (i zarazem notowań) ceny czarterów poszybowały w górę - wiele firm zdecydowało się na przechowywanie surowca właśnie w pływających magazynach.

Za czarter bardzo dużej jednostki (VLCC) BP będzie płacić 20,5 tys. dolarów dziennie przez pierwsze trzy miesiące. Gigant ma możliwość przedłużenia tego okresu o taki sam okres, ale dzienna cena wzrośnie wtedy do 22 tys. dol.

Tankowiec powinien dotrzeć dzisiaj do portu Linggi, przy zachodnim wybrzeżu Malezji.

W okresie szczytowego zapotrzebowania spółki energetyczne płaciły za jeden dzień czarteru ok. 120-130 tysięcy dol. Po załamaniu cen surowca handlowcy gromadzili wówczas zapasy z przeznaczeniem do sprzedaży w późniejszym okresie. W drugim i trzecim kwartale roku do magazynów trafiło łącznie ponad miliard baryłek ropy.

Komentarze