Reklama

Ropa

Austria sprzeciwia się sankcjom na ropę i gaz z Rosji

Fot. European People's Party / Flickr

Kanclerz Austrii oświadczył, że jego kraj nie popiera nałożenia embarga na dostawy ropy i gazu z Rosji. Taki krok byłby bardzo mocnym uderzeniem, w rosyjski reżim, który od ponad miesiąca prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i dokonuje krwawych ataków na ludność cywilną.

Karl Nehammer w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że pomysły związane z zaprzestaniem importu rosyjskiego gazu lub ropy muszą być stanowczo odrzucane.

Tłumaczył również, że takie stanowisko wiedeńskiego rządu jest spowodowane bardzo istotnym uzależnieniem energetycznym od surowców z Rosji.

Czytaj też

Takie stanowisko popiera zaangażowany m.in. w Nord Stream 2 koncern OMV. Obecnie austriackie magazyny gazu zapełnione są w niespełna 13%, co przy średniej dla UE na poziomie 26,39% należy uznać za raczej słaby wynik.

Przypomnijmy, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele państw rozpoczęło działania, których finalnym efektem ma być zmniejszenie dopływu gotówki, dzięki której Władimir Putin może finansować wojnę. Jednym z elementów tego procesu jest także dążenie do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Komentarze