Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska i Kuwejt wstrzymają wydobycie ropy na wspólnym złożu

Fot. CGP Grey / Flickr
Fot. CGP Grey / Flickr

Od 1 czerwca Arabia Saudyjska i Kuwejt wstrzymają wydobycie ropy na wspólnym złożu Al-Khafji - informuje S&P Global Platts.

„Kuwejt i Arabia Saudyjska uzgodniły, że od 1 czerwca zaprzestaną wydobycia na złożu ropy Al Khafji, znajdującym się w strefie neutralnej” - mówi źródło zaznajomione z sytuacją.

W ramach umowy pomiędzy obydwoma krajami, zawartej w roku 1922, utworzona została strefa neutralna o powierzchni ponad 5,7 tys. kilometrów kwadratowych. W połowie lutego br., po trzyletniej przerwie, rozpoczęto wydobycie „czarnego złota” na wspomnianym już złożu Al Khafji. Wcześniej były one zamrożone ze względu na brak porozumienia co do „podziału” surowca.

Według S&P łączne wydobycie w strefie neutralnej, która obejmuje złoża przybrzeżne Al Khafji i lądowe Wafra, w kwietniu wyniosła 260 tysięcy baryłek dziennie. 

W kwietniu kraje OPEC+ podjęły decyzję o redukcji wydobycia ropy o 9,7 mln b/d w okresie maj - czerwiec. W drugiej połowie roku mają one wynieść 7,7 mln b/d, natomiast później (do kwietnia 2020) 5,8 mln b/d. 11 maja br. Arabia Saudyjska poinformowała opinię publiczną, że nie tylko zamierza wypełnić zobowiązania porozumienia OPEC+, ale również dodatkowo zredukować wydobycie ropy o 1 milion baryłek dziennie. Oznacza to, że w czerwcu wyniesie ono zaledwie 7,5 mln b/d (wobec 12 mln b/d w kwietniu). Za przykładem Saudyjczyków poszły również takie państwa, jak Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz prawdopodobnie Oman.

Reklama

Komentarze

    Reklama