• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Amerykanie pomogą Wenezueli w zwiększeniu wydobycia ropy?

Fot. Flickr/Scott 97006

Chevron może wkrótce uzyskać zgodę amerykańskich władz na rozszerzenie działalności w Wenezueli i handel tamtejszą ropą - podaje Reuters.

Agencja podaje, że umożliwienie Chevronowi wsparcia wenezuelskiego przemysłu naftowego było jednym z najważniejszych bodźców do rozpoczęcia rozmów między rządem a opozycją.

Z informacji Reutersa wynika również, że Amerykanie zaangażowali się w ten proces znacznie mocniej, proponując także np. lekkie złagodzenie sankcji oraz uwolnienie części zatrzymanych Wenezuelczyków.

Czytaj też

Chevron odmówił szerszego komentarza, ograniczając się do stwierdzenia, że firma działa zgodnie z obowiązującym zezwoleniem. To dotyczące czynności konserwacyjnych wygasa 1 grudnia.

Źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą ponadto, że Waszyngton naciska na „przesunięcie sprzedaży ropy z nielegalnych i nieprzejrzystych kanałów, na transparentne i legalne”. Amerykanom ma zależeć na zwiększeniu wydobycia w Wenezueli, ponieważ stanowiłoby to pewną formę zabezpieczenia przed grywającą w orkiestrze Putina Arabią Saudyjską, sygnalizującą możliwość ograniczenia wydobycia przez OPEC.

Komentarze