Reklama

Elektroenergetyka

PSE wzmacnia bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

17 lipca br. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy CERT PSE i Europejskim Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (European Cybercrime Centre – EC3). Na mocy porozumienia Zespół CERT PSE dołączył do międzynarodowej inicjatywy „No More Ransom”.  Celem tej inicjatywy jest walka z cyberprzestępczością ukierunkowaną na wyłudzanie okupu za odzyskanie danych zaszyfrowanych przez złośliwe oprogramowanie (ransomware) oraz działalność edukacyjna w zakresie  poprawy świadomości na temat zagrożeń w Internecie.

Zawarcie współpracy pomiędzy CERT PSE – Wydziałem Cyberbezpieczeństwa w PSE S.A., a European Cybercrime Centre – EC3 otwiera możliwość dostępu do najwyższej klasy światowych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i lepszej wymiany informacji z europejskimi organami ścigania na temat potencjalnych zagrożeń. Porozumienie świadczy również o docenieniu wysiłków PSE S.A. na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w cyberprzestrzeni Polski. 

European Cybercrime Centre - EC3, jednostka działająca w ramach Europolu, została powołana w 2013 r. w celu zacieśnienia współpracy między europejskimi organami ścigania w walce z zagrożeniami w  cyberprzestrzeni: wyłudzeniom przez zorganizowane grupy przestępcze, pedofilii oraz atakom na infrastrukturę krytyczną i systemy informatyczne. Dzięki EC3, od czasu jej utworzenia, doprowadzono do aresztowania setek cyberprzestępców, a sam wydział przeprowadził ponad 70 samodzielnych akcji, koordynował ponad 200 operacji i przeanalizował ponad 800 tysięcy plików.

Zobacz także: PERN przygotowuje się na wypadek ataku rosyjskich hakerów, który mógłby sparaliżować gdański Naftoport

Komentarze