Reklama

Gaz

Prezes OSM: Polska rozbuduje magazyny gazu. 7 mld m3 w 2025 roku

  • Fot. MO Holandii
    Fot. MO Holandii

Podczas konferencji Gazterm Krzysztof Hnatio (prezes Operatora Systemu Magazynowego) poinformował, że trwa dyskusja o rozbudowie polskich Podziemnych Magazynów Gazu. Jego zdaniem do 2025 roku ich pojemność może wynieść 7 miliardów metrów sześciennych.

Zdaniem Krzysztofa Hnatio jeżeli Polska zamierza stać się hubem gazowym konieczny jest odpowiednio rozbudowany system podziemnych magazynów gazu. Obecnie nasz kraj dysponuje pojemnością magazynową w wysokości 2,8 miliardów metrów sześciennych. Jest to wartość bardzo niska w porównaniu do innych państw naszego regionu.

Reprezentant OSM dodał, że rozbudowa pojemności magazynowej do 3,3 miliarda metrów sześciennych jest już zabezpieczona. Aktualnie trwa dyskusja nad pomysłem rozbudowy magazynów do 7 mld m3 w roku 2025. Zdaniem Hnatio nadal będzie to zaledwie połowa polskiego zapotrzebowania w tym zakresie.

Zgodnie z założeniami dotyczącymi polskiego hubu gazowego w skład projektu ma wejść (poza odpowiednią siecią magazynów) również terminal w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe oraz połączenia gazowe z Litwą, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami.

Gazterm to ogólnopolska konferencja dotycząca rynku gazu, poświęcona tematyce jego bezpieczeństwa i rozwoju. Głównym partnerem konferencji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Partnerem merytorycznym projektu jest Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

Zobacz także: EBI oraz EBOiR pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do UE

Zobacz także: Szanse i zagrożenia Korytarza Północnego. Eksperci o największym projekcie III RP

Reklama

Komentarze

    Reklama