Gaz

Prawnicy Gazpromu: Nord Stream 2 jest zgodny z prawem UE

  • Model projektowanego w Indiach pojazdu hipersonicznego HSTDV: Hypersonic Technology Demonstrator Vehicle, fot. Bin im Garten/Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Prawnicy Gazpromu wydali opinię prawną, w której dowodzą, że obszar morski, na dnie którego będzie zlokalizowany gazociąg Nord Stream 2 nie podlega przepisom trzeciego pakietu energetycznego.

Informację o opinii sporządzonej przez rosyjskich prawników przekazał dziennikarzom Aleksiej Miller, prezes Gazpromu.

- Mamy opinię prawną, z której wynika, że Nord Stream 2 nie podlega przepisom trzeciego pakietu energetycznego” - powiedział menadżer. Miller dodał jednak, że opinia dotyczy morskiej części gazociągu.

Prezes Gazpromu nie poinformował jakich argumentów użyli prawnicy spółki starając się dowieść, że Nord Stream 2 nie podlega przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Dotychczasowa argumentacja Rosjan opierała się na tym, że ich inwestycja stanowi jedynie rozbudowę Gazociągu Północnego.

W sytuacji, w której Nord Stream 2 podlegał by regulacjom trzeciego pakietu energetycznego pojawiła by się konieczność udostępnienia rury wszystkim uczestnikom rynku. Ponadto pojawia się kolejny problem ponieważ w myśl unijnych regulacji ten sam przedsiębiorca nie może być jednocześnie sprzedawcą gazu i właścicielem infrastruktury przesyłowej. Ewentualna zgoda Komisji Europejskiej na realizację Nord Stream 2 mogła by zostać udzielona po spełnieniu przez inwestycję powyższych regulacji.

Zobacz także: Ukraina chce obniżki ceny rosyjskiego gazu. „Poniżej 180 $ za tys. m3”

Zobacz także: Waszczykowski: Nord Stream 2 przedmiotem sporu Warszawy i Berlina

Komentarze