Reklama

Gaz

Polsko-rumuńskie konsultacje w sprawie Nord Stream 2

  • Szefowie MSZ Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt podczas wrześniowej wizyty w Gruzji- fot. msz.gov.pl

Bezpieczeństwo energetyczne oraz nowa architektura rynku energii elektrycznej UE to główne tematy spotkania wiceministra energii Michała Kurtyki z ministrem energii Rumunii Victorem Grigorescu. Spotkanie odbyło się 28 lipca 2016 r. w Bukareszcie.

W trakcie konsultacji ministrowie poruszyli temat tzw. pakietu zimowego. – Nowelizacja Rozporządzenia SoS i Decyzji IGA stanowi jeden z głównych priorytetów Unii Energetycznej, a Polska opowiada się zdecydowanie za ambitnym podejściem do tej nowelizacji – powiedział wiceminister Kurtyka. Podkreślił także, że liczy na współpracę w celu wypracowania efektywnych rozwiązań w tym zakresie.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej poruszono również kwestię budowy gazociągu Nord Stream II. – Powstający projekt musi być w pełni zgodny z prawem UE, w tym z III pakietem, prawem konkurencji, prawem dotyczącym zamówień publicznych oraz wymogami środowiskowymi – podkreślił wiceminister Kurtyka. Zwrócił także uwagę, że projekt ma charakter polityczny i stanowić może dowód braku solidarności państw członkowskich UE w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.  

Podczas wizyty w Rumunii wiceminister Kurtyka spotkał się również z prezesem Urzędu Regulacyjnego ds. Energetyki (ANRE) Panem Nicolae Havrilet. Odwiedził także elektrownię atomową w Cernavoda.

Zobacz także: Polska strategia wobec NS2. „Walka do końca” czy „próba uzyskania kilku ustępstw Gazpromu”?

Reklama

Komentarze

    Reklama