Reklama

OZE

Polska zbuduje koalicje dobrej woli ws. porozumienia paryskiego

Fot. MOŚ
Fot. MOŚ

Przygotowania do szczytu klimatycznego ONZ w Polsce to główny temat spotkań polskiej delegacji, której przewodniczył Paweł Sałek, wiceminister środowiska, w Nowym Jorku. Rozmowy odbyły się w dniach 3-4 sierpnia 2017 r.

Spotkania w Nowym Jorku ws. COP24

Polska delegacja, na czele z wiceministrem Sałkiem, spotkała się w Nowym Jorku m.in. z Aminą J. Mohammed, Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ, pracownikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, doradcą ds. Zmian klimatu w zespole Zastępcy Sekretarza Generalnego, Ambasadorem Kenii przy ONZ i specjalnym wysłannikiem Sekretarza Generalnego ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz Klimatu, charge d’affairs w Przedstawicielstwie Fidżi oraz z przedstawicielem UNDESA, odpowiedzialnym za przygotowanie wydarzeń towarzyszących dot. Warszawskiego międzynarodowego mechanizmu ds. strat i szkód (ang. Loss and Damage).

Zobacz także: Szyszko: Szczyt klimatyczny w Katowicach szansą dla Porozumienia paryskiego

Organizacja COP24 w Polsce

W czasie spotkań wiceminister Sałek przedstawił aktualny stan przygotowań do 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która w 2018 r. odbędzie się w Katowicach. Podkreślił, że organizacja w Polsce szczytu klimatycznego ONZ będzie okazją do zaprezentowania i promocji na forum międzynarodowym osiągnięć i wkładu naszego kraju w dążeniu do globalnych celów klimatycznych.

Rozmowy były także okazją do przedstawienia celów polskiej Prezydencji podczas COP24.

„Realizacja Porozumienia paryskiego daje szansę na pokojowy, zrównoważony rozwój wszystkich państw świata. Dlatego najważniejszym celem Polski jest przyjęcie podczas COP24 pełnego pakietu decyzji wdrażających Porozumienie” – powiedział wiceminister Sałek.

Wiceminister Sałek zwrócił uwagę, że będzie to możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu decydentów na najwyższym szczeblu politycznym, a także przy wsparciu partnerów pozarządowych. Podkreślił również, że Polska zamierza zbudować koalicję dobrej woli zarówno państw – stron Porozumienia, jak i instytucji pozarządowych (m.in. miast, biznesu, organizacji, naukowców). Jej celem będzie wsparcie negocjujących stron w osiągnięciu kompromisu.od

„Ważnym celem będzie także wzmocnienie synergii pomiędzy konwencjami oraz programami rozwojowymi i środowiskowymi ONZ, a także powszechne uznanie i włączenie pochłaniania atmosferycznego CO2 przez lasy i pozostałe ekosystemy” – dodał wiceszef resortu środowiska.

Zobacz także: Szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach

Zobacz także: Skaner Energetyka24: "OZE nie są sterowalne, ale są przewidywalne"

kn/MOŚ

Komentarze