Reklama

Ropa

Polska z najniższymi cenami benzyny w Unii Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała zestawienie, z którego wynika, że na dzień 26 października br., ceny benzyny w naszym kraju były najniższe spośród wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej.

Również ceny oleju napędowego znajdują się na jednym z najniższych poziomów. Według danych Komisji, Polska pod tym względem plasuje się na przedostatnim, a więc 27. miejscu. Warto zwrócić uwagę, że ceny paliw w Polsce są niższe niż w krajach o zbliżonym poziomie życia takich jak Czechy, Węgry czy Słowacja. Taki poziom cen wynika z faktu, że zarówno koszt benzyny, jak i ON przed opodatkowaniem jest w Polsce wyraźnie mniejszy niż średnia unijna, mimo że cena ropy naftowej dla wszystkich krajów jest taka sama.

„Ceny ropy naftowej mają wpływ na ceny paliw, jednak nie jest to przełożenie bezpośrednie ani natychmiastowe oraz dokonuje się na rynku globalnym. Równie ważnym czynnikiem wpływającym na poziom cen paliw jest kurs złotówki do dolara oraz cen produktów paliwowych notowanych na giełdach towarowych w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii” – tłumaczy Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN.

Zobacz także: Orlen konsoliduje system sprzedażowy

Zobacz także: Rafineria w Możejkach zwiększyła przerób ropy

Komentarze