Reklama

Górnictwo

Piotrowski: Konieczne inwestycje w czyste technologie węglowe

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

Ścieżkę polskiej transformacji energetycznej w kierunku wysokoefektywnym i niskoemisyjnym należy rozpatrywać w kategoriach szans rozwojowych – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski otwierając III Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla. Spotkanie odbyło się 19 grudnia 2017 roku w Warszawie.

- Poprzez rozwój zaawansowanych technologii energetycznych, w tym Czystych Technologii Węglowych (CTW) Polska ma szansę unowocześnić swoje zaplecze technologiczne, poprawić bezpieczeństwo energetyczne, stworzyć wiele miejsc pracy, a jednocześnie optymalnie wykorzystywać krajowe zasoby energetyczne – przekonywał wiceminister Piotrowski. Dodał, że najlepszym przykładem zastosowania wysokosprawnych technologii produkcji energii elektrycznej z węgla jest oddanie do eksploatacji bloku parowego na parametry nadkrytyczne o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice budowanego przy współudziale japońskiej firmy. 

Wiceminister podkreślił również, że inwestycje w nowe i mniej emisyjne jednostki wytwórcze (m.in. Kozienice, Opole, Jaworzno, Turów) oraz modernizacja wyeksploatowanych bloków energetycznych przyczyniają się do zapewnienia odpowiedniego poziomu mocy w systemie. – Tym samym gwarantują bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju przy uwzględnieniu wymagań środowiskowych – powiedział. 

Zwrócił ponadto uwagę na znaczenie polsko-japońskiej współpracy dwustronnej w rozwiązywaniu problemów związanych z rozwojem czystych technologii węglowych. - Wychodząc naprzeciw realiom i wymaganiom rynkowym aktywnie wspieramy nowe technologie energetyczne, czego wyrazem jest program Innowacje dla Energetyki, Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych – przypomniał.    

W seminarium wzięli udział polscy i japońscy prelegenci, reprezentanci sektora publicznego i prywatnego oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Dyskutowano o rozwoju czystych technologii węglowych, w tym o ograniczeniu wpływu energetyki węglowej na środowisko, produkcji paliw alternatywnych i zgazowaniu węgla.

(ME/jk)

Zobacz także: Smog to „apolityczny gad, długotrwale sączący swój jad” [RELACJA]

Zobacz także: Porty w Szczecinie i Świnoujściu coraz popularniejsze

Reklama

Komentarze

    Reklama