Reklama

Górnictwo

Smog to „apolityczny gad, długotrwale sączący swój jad” [RELACJA]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wczorajsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetycznego Pakietu Zimowego poświęcone zostało prezentacji dwóch raportów mierzących się z problemem smogu. Przybliżyły one parlamentarzystom wpływ budownictwa energooszczędnego na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. 

Prezentacje raportów otworzył Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. Mówił on o dokumencie, który pt. „Barometr zdrowych domów 2017” przygotowanym przez jego firmę. „Chciałbym zainspirować państwa do bardziej holistycznego podejścia, wywołanego chęcią walki ze smogiem. Nasze raporty, nasza działalność badawcza ukazuje ten problem. Barometr zdrowych domów przygotowujemy już od kilku lat na poziomie całej Europy” – powiedział.

„Smog jest ściśle związany ze stanem budynków. 40% energii w Europie zużywają same budynki. 36% - tyle emisji CO2 w Europie przypada na domy i inne budynki. 90% obecnych budynków w Europie będzie nadal w użyciu w 2050 roku. Żeby mówić o uzyskaniu jakiegoś efektu trzeba się zatem zająć budynkami istniejącymi” – stwierdził Siwiński.

Zdaniem prezesa Veluxu, 80 milionów Europejczyków mieszka w zawilgoconych i niezdrowych budynkach. „Co szósty Europejczyk mieszka w takich budynkach. 22% mieszkań w Polsce jest zawilgocona. 90% budynków w Polsce to budynki jednorodzinne. 50% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, a 75% tych budynków ma więcej niż 25 lat” – powiedział.

Siwiński odniósł się też do negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą taki stan rzeczy. „Osoby, które mieszkają w budynkach zawilgoconych lub niedoświetlonych dużo częściej uskarżają się na dolegliwości zdrowotne” – powiedział.

„Jedną z większych barier w walce z taką sytuacją było rozproszone własność budynków. Trudno skonstruować odpowiedni program, nie ma też na to środków w budżecie państwa. Konieczny jest program, który zaktywizuje prywatne środki.

Drugi raport zaprezentował Konrad Witczak z firmy Rockwool. Podkreślił on, że za 40% emisji pyłu PM10 i za 78% emisji benzo(A)pirenu odpowiada ogrzewanie indywidualne w gospodarstwach domowych.

Referaty podsumował przewodniczący Zespołu, Andrzej Czerwiński. „Smog to nie jest gad, który swym jadem błyskawicznie zabija. Ten gad sączy swój jad długotrwale” – podkreślił.

Głos zabrał też minister Kazimierz Smoliński. „W walce ze smogiem zmagamy się z licznymi problemami, m.in. kwestią gazowych białych plam. 40% obszaru Polski jest wykluczonych z dostępu do gazu sieciowego” – powiedział.

Na temat smogu wypowiedział się również minister Paweł Sałek. „Smog jest apolityczny i dotyczy nas wszystkich, wspólnym celem powinno być zabieganie o to, by jakość powietrza się poprawiała. Efektywność energetyczna to jest to, w co powinniśmy inwestować, tu jest dużo do zrobienia, mam jednak nadzieję, że ta sprawa będzie się poprawiać. To zależy też od inicjatywy właścicieli budynków” – podkreślił.

Dyskusję podsumowała poseł Gabriela Lenartowicz. „Na poziomie diagnostycznym możemy powiedzieć, że mamy obraz sytuacji, nie tylko dotyczący przyczyn smogu, nie tylko na poziomie oddziaływań na zdrowie, ale także na poziomie, który można pogrupować. Z jednej strony, walka ze smogiem to efektywność energetyczna i cały blok źródeł zanieczyszczeń. Każdy z nas może dobrze zidentyfikować i opisać. Mamy skatalogowany pewien przegląd lekarstw do zastosowania w tej diagnozie, nie mamy tylko jeszcze planu leczenia” – powiedziała.

Zobacz także: Niesłuszna krytyka szefa MSZ. Dystansem wobec Trumpa bronił interesów energetycznych Polski [KOMENTARZ]

Reklama

Komentarze

    Reklama