• Partner główny
    Logo Orlen

OZE

Wiceszef General Electric dla E24: dostarczymy Orlenowi najlepsze na świecie turbiny wiatrowe dla offshore’u

Fot. General Electric
Fot. General Electric

- Naszym sztandarowym produktem jest turbina wiatrowa o nazwie Heliade-x, która jest dziś największą konstrukcją tego typu na świecie - mówił w rozmowie z portalem Energetyka24.com Jérôme Pécresse, wiceprezes General Electric. 

PKN Orlen i GE Renewable Energy zawarły porozumienie ws. partnerstwa przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. 

"Strategiczne partnerstwo między PKN Orlen a GE Renewable Energy wesprze rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez jego realizację GE Renewable Energy będzie dążyć do tworzenia w Polsce miejsc pracy, wspierając tym samym rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla całego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez współpracę z PKN Orlen, GE Renewable Energy będzie rozbudowywało swoje możliwości produkcyjne w Polsce oraz wesprze Koncern w staraniach o nowe koncesje dla morskich farm wiatrowych" – czytamy w oświadczeniu Orlenu.

Koncern realizuje projekt Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Rozpoczęcie jej budowy planowane jest w 2023 roku, a zakończenie w 2026 roku. 

Teraz do całego przedsięwzięcia dołącza General Electric, poprzez swoją spółkę-córkę zajmującą się energią odnawialną. 

"Naszym sztandarowym produktem jest turbina wiatrowa o nazwie Heliade-x, która jest dziś największą konstrukcją tego typu na świecie, ma moc 12 MW a zamierzamy powiększyć jej potencjał do 40 MW. Właśnie tą turbiną będziemy zaopatrywać brytyjską morską farmę w północno-wschodniej części wyspy, która jest największym projektem w Europie o mocy zainstalowanej 3,6 GW" - powiedział portalowi Energetyka24.com Jérôme Pécresse, prezes GE Renewable Energy i jednocześnie wiceprezes całego GE.

Reklama
Reklama

"Wysyłamy naszą turbinę do Wielkiej Brytanii, ale również do Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy współautorami pierwszego w historii projektu na wielką skalę w USA u wybrzeży Bostonu. Mamy również możliwości w zakresie sieci elektroenergetycznej, połączenia wiatraków z lądem" - dodał Pécresse. 

"Teraz współpracujemy z Orlenem, ale mamy nadzieję na partnerstwo z innymi krajami Morza Bałtyckiego" - odpowiedział na pytanie o ewentualną dalszą współpracę, szef GE Renewable Energy.

Komentarze