Reklama

Wiadomości

Więcej aukcji i mocy z morskich farm wiatrowych

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. orlen.pl

Z 5 do 12 GW miałaby wzrosnąć moc morskich farm wiatrowych, wybudowanych w wyniku rozstrzygnięć planowanych na II połowę lat 20. aukcji - taki zapis został wprowadzony do rządowego projektu zmiany ustawy o OZE, który trafił na komitety ds. europejskich i cyfryzacji.

Reklama

Jak wynika z opublikowanej najnowszej wersji projektu, przed skierowaniem go pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i Komitetu ds. Europejskich znalazł się w nim dodatkowy artykuł, dotyczący zmiany ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Reklama

Proponowany zapis zakłada, że w tzw. II Fazie rozwoju offshore zamiast dwóch planowanych na lata 2025 i 2027 aukcji dla nowych farm wiatrowych będą cztery takie aukcje - w latach 2025, 2027, 2029 i 2031.

Czytaj też

Maksymalna łączna moc zainstalowana elektryczna morskich farm wiatrowych, w odniesieniu do których może zostać przyznane prawo do pokrycia ujemnego salda w drodze aukcji w kolejnych latach ma w sumie wynosić 12 GW, zamiast 5 GW, jak przewidują obowiązujące przepisy.

Reklama

Na mocy obecnych regulacji wsparcie zostało przyznane dla projektów morskich farm wiatrowych o mocy 5,9 GW, z których pierwsze mają ruszyć w 2026 r. Prawo do pokrycia ujemnego salda zostało tym projektom przyznane w drodze decyzji Prezesa URE. W tzw. II Fazie rozwoju prawo do wsparcia ma być przyznawane w drodze konkurencyjnych aukcji.

Polityka Energetyczna Polski w aktualnej wersji przewiduje budowę do 2040 r. na Bałtyku 11 GW mocy wiatrowych. W opublikowanym w listopadzie 2022 r. raporcie Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oszacowało potencjał wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku na 33 GW mocy zainstalowanej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama