Reklama

Wiadomości

PSE zaleca organiczenie produkcji energii z farm wiatrowych

Autor. Canva

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE w poniedziałek i wtorek polecał ograniczenie produkcji farm wiatrowych. Powodem było niskie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną przy wysokiej generacji z wiatru.

Reklama

Ze względu na niskie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną, Krajowa Dyspozycja Mocy poleciła redukcję generacji wiatrowej na terenie całego kraju w wysokości od 400 MW do 800 MW, w różnych godzinach doby 26 i 27 grudnia 2022 r. - poinformowało we wtorek PSE. Działania te były niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wcześniej operator polecił zmniejszenie generacji w jednostkach konwencjonalnych oraz wykorzystano w pełni zasoby elektrowni szczytowo-pompowych, jak również skorzystał z międzyoperatorskiego eksportu nadwyżek energii elektrycznej. Pomimo podjętych działań, nadal występował nadmiar produkcji energii elektrycznej, dlatego wydano polecenie redukcji generacji farm wiatrowych - zaznaczyło PSE.

Jak przypomniał operator, w okresie Bożego Narodzenia często dochodzi do splotu dwóch czynników – niskiego zapotrzebowania na moc i energię elektryczną oraz wysokiej generacji z farm wiatrowych. Taka sytuacja wystąpiła również w tym roku.

Według stanu na 1 grudnia 2022 r. łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce była na poziomie 9 GW. Według danych PSE, generacja farm wiatrowych w dni świąteczne - 25 i 26 grudnia - wynosiła, w zależności od godziny, od 0,3 do 5,9 GW, natomiast zapotrzebowanie na moc w tych dniach wynosiło od 11,8 GW do maksymalnie 16,7 GW. Dotychczasowy rekord generacji farm wiatrowych został odnotowany 5 kwietnia 2022 r., kiedy farmy wiatrowe pracowały z mocą 7,2 GW - przypomniał operator.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. POLSKIPOLAK1234

    "Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE w poniedziałek i wtorek polecał ograniczenie produkcji farm wiatrowych" Poprawcie błąd na początku bo sugeruje że chodzi o produkcje farm wiatrowych a nie energii w tym zdaniu

Reklama