Reklama

Wiadomości

Enea i PSE: postój największego bloku w Elektrowni Kozienice bez wpływu na bezpieczeństwo

Elektrownia Kozienice

Największy w Polsce blok energetyczny - jednostka o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice staje w piątek na ponad dwa tygodnie. Zatrzymanie nie ma wpływu na działanie polskiego systemu - zapewniają operator przesyłowy PSE i właściciel elektrowni Enea.

Reklama

Zgodnie z publikowanymi informacjami o działaniu KSE, postój bloku 1075 MW w Kozienicach zaplanowano od piątku 23 grudnia wieczorem do soboty 7 stycznia 2023 r. Jednostka ma ruszyć o północy z soboty na niedzielę 8 stycznia.

Reklama

Prezes Enei Paweł Majewski powiedział w czwartek PAP, że w trakcie eksploatacji bloku pojawiła się drobna usterka, której naprawa wymaga jednak zatrzymania jednostki. "Termin został uzgodniony z PSE - operatorem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego" - podkreślił, dodając, że okres świąteczno-noworoczny typowo charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, więc jest najodpowiedniejszy do takiej operacji.

Czytaj też

"Każda jednostka wytwórcza, zwłaszcza tak duża, jest istotna dla utrzymania odpowiedniej rezerwy mocy, niezbędnej do zapewnienia bezpiecznej pracy systemu. Jednocześnie okres świąteczny oraz prognozowane ocieplenie stanowią sprzyjające warunki dla przeprowadzenia postojów remontowych. W najbliższych dniach prognozowana jest także dość wysoka generacja wiatrowa, co również pozytywnie wpływa na warunki pracy systemu" - powiedział PAP Maciej Wapiński z PSE.

Reklama
Źródło:PAP

Komentarze