Reklama

Wiadomości

UOKiK: francuski koncern TotalEnergies chce przejąć Polską Grupą Biogazową

Fot. UOKiK/materiały prasowe
Fot. UOKiK/materiały prasowe

Jak przekazał w środę UOKiK, „zgłaszana koncentracja dotyczy połączenia przedsiębiorców w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów, tj. przejęcia kontroli przez TotalEnergies Gaz and Electricite Holdings SAS z siedzibą w Courbevoie, Francja, nad Polską Grupą Biogazową S.A. z siedzibą w Warszawie, oraz jej podmiotami zależnymi”.

Reklama

Urząd otrzymał wniosek w tej sprawie 20 grudnia br.; sprawa jest w toku - podano w środowym komunikacie. UOKiK wskazał, że zgłaszający, czyli TotalEnergies Gaz and Electricite Holdings SAS należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez TotalEnergies SE, której działalność koncentruje się w sektorze energetycznym i polega m.in. na wydobyciu i przetwórstwie w przemyśle naftowo i gazowym. Francuski koncern działa także w sektorach wytwarzania energii i OZE.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W informacji UOKiK przypomniano, że działalność Polskiej Grupy Biogazowej skupia się na produkcji i sprzedaży hurtowej energii elektrycznej i ciepła z biogazu rolniczego oraz na świadczeniu usług związanych z sektorem energii odnawialnej (m.in. suszenie drewna, odbiór biomas i zarządzanie biogazownią). PGB zajmuje się również produkcją energii z farm fotowoltaicznych.

PGB podaje na swoich stronach internetowych, że w jej ramach działa 15 elektrociepłowni na biogaz i dwie farmy fotowoltaiczne. Ponadto firma realizuje 13 projektów inwestycyjnych dotyczących m.in. budowy kolejnych elektrociepłowni na biogaz, w tym trzy farmy fotowoltaiczne w różnych lokalizacjach Polski.

Zgodnie z informacjami na stronie Polskiej Grupy Biogazowej spółka PGB Dystrybucja posiada zawartą umowę o świadczenie usług przesyłania z PSE S.A., a także umowy z największymi OSD w Polsce. Wykorzystując własny węzeł systemu WIRE świadczy usługi bilansowania handlowego (operatora rynku) dla podmiotów zewnętrznych oraz spółek z grupy kapitałowej. Jak podano, łączna moc zainstalowana obsługiwanych w tym zakresie przedsiębiorstw przekracza 300 MW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama