Reklama

Wiadomości

Prace nad odwiertem geotermalnym w Szaflarach wstrzymane

Odwiert PGP 4 Bańska zlokalizowany w Szaflarach 17.07.2023
Odwiert PGP 4 Bańska zlokalizowany w Szaflarach 17.07.2023
Autor. Urząd Gminy Szaflary – portal informacyjny

Prace na powstającym w Szaflarach k. Zakopanego najgłębszym w Polsce odwiercie geotermalnym zostały wstrzymane. W czerwcu, po konsultacjach z międzynarodowym gremium ekspertów, ma zapaść decyzja, czy prace będą kontynuowane – poinformował PAP wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.

Na początku kwietnia, kiedy dowiercono się na głębokość 5900 metrów natrafiono na bardzo twarde skały. Dodatkowo zaczęły obsypywać się ścianki odwiertu. W celu ich ustabilizowania wykonano tzw. korek cementowy, który później został przewiercony, jednak prace wstrzymano na tej głębokości po pobraniu próbek skał.

„Jeszcze w czerwcu, po konsultacjach z międzynarodowym gremium ekspertów ma zapaść decyzja, czy prace będą nadal kontynuowane do zamierzonej głębokości 7000 metrów czy nie. Finalnie najważniejsza dla nas jest eksploatacja wód geotermalnych. Jeden z wariantów zakładał powrót do wcześniej odkrytych gorących źródeł na głębokości 3000 i 5000 m” – powiedział wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Czytaj też

„Teraz gremium ekspertów wypowie się, czy będziemy wiercić dalej, czy będziemy korzystać z już wcześniej odkrytych źródeł” – dodał.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu ub.r. Dotychczasowe postępy wiercenia wynosiły od 40 do 50 m na dobę, ale po natrafieniu na bardzo twarde skały postępy były znikome. Początkowo zakładano, że wiercenie zakończy się na przełomie marca i kwietnia, ale teraz wiadomo, że termin końcowy przesunie się w czasie.

Według założeń projektowych na dnie siedmiokilometrowego odwiertu miało być źródło geotermalne o temperaturze powyżej 150 st. C. Już na głębokości ok. 5 km natrafiono na pokłady gorących źródeł o temperaturze ok. 120 st. C. Wcześniej, na głębokości ok. 3 km, napotkano pierwszy poziom wodonośny o temperaturze 85 st. C.

Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama