Reklama

Wiadomości

Polenergia uruchomiła nową farmę fotowoltaiczną. Może zasilić 24 tys. domów

Autor. lenina11only / Envato Elements

Polenergia uruchomiła w Słupsku farmę fotowoltaiczną. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp, która pozwala na zasilenie zieloną energią 24 tys. gospodarstw domowych – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Polenergii Grzegorz Łaguna.

Zlokalizowana na Pomorzu inwestycja to piąta elektrownia słoneczna grupy energetycznej Polenergia. Szacowana roczna produkcja FF Strzelino, która po zmianach granic administracyjnych znajduje się w obrębie miasta Słupsk, to około 48 GWh. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 tys. gospodarstw domowych.

Firma podała, że FF Strzelino to ponad 73 tys. modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedna stacja transformatorowa wysokiego napięcia. Poszczególne stacje zostały przyłączone do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów.

Dzięki uruchomieniu FF Strzelino, co podkreślił w komunikacie Łaguna, zielone moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW.

Czytaj też

„Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Polenergii Jerzy Zań.

Moc wytwórcza Polenergii wzrosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o 22 proc. - podała firma.

W drugiej połowie 2023 roku Grupa uruchomiła w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW oraz na Podlasiu Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW. Niedawno podpisała kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II. Elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp zlokalizowane będą w województwie lubuskim.

Łączna moc lądowych rozwijanych projektów Polenergii to, jak podano w komunikacie, ok. 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Grupa rozwija też trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama