Reklama

Wiadomości

Już ponad 3,5 tys. przydomowych magazynów energii w Polsce

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Według Energi-Operatora, przybywa przydomowych magazynów energii. Jak podała spółka zależna Energi z Grupy Orlen, na koniec maja do jej sieci przyłączonych było już ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW. Ich łączna moc zainstalowana to ponad 19 MW, a pojemność blisko 90 MWh.

„Przybywa przydomowych magazynów energii. Wedle stanu na 31 maja 2024 r. do sieci Energa-Operator przyłączonych jest ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW” – poinformowała spółka zależna Energi z Grupy Orlen.

Według Energi-Operatora, 3359 magazynów energii o mocy do 50 kW zostało przyłączonych do niej w ciągu dwóch ostatnich lat. „Obecnie jest ich 3549, ich łączna moc zainstalowana wynosi ponad 19 MW, zaś pojemność blisko 90 MWh” – podkreśliła spółka.

Dyrektor pionu usług dystrybucyjnych Energi-Operatora Ewa Sikora zwróciła uwagę, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy energii generowanej przez odnawialne źródła energii elektrycznej jest na tyle dużo, że brakuje zapotrzebowania u odbiorców, którzy mogliby ją w danym momencie zużyć. Jak wyjaśniła, „powoduje to konieczność wprowadzania ograniczeń pracy źródeł wytwórczych z powodów bilansowych”.

Czytaj też

W przypadku mikroinstalacji – jak zaznaczyła Sikora – brak odbioru energii na danym obszarze, przy jej wysokiej generacji, skutkuje wzrostem napięcia w sieciach dystrybucyjnych, a następnie automatyczne wyłączenie mikroinstalacji przy przekroczeniu wartości napięcia bezpiecznego.

„Magazyny energii, mogą pomóc rozwiązać ten problem. W połączeniu z mikroinstalacjami pozwolą na zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii, z której będzie można korzystać na miejscu, w dowolnym czasie, bez względu na warunki pogodowe” – podkreśliła dyrektor pionu usług dystrybucyjnych Energi-Operatora, cytowana w informacji spółki.

Do końca maja tego, do sieci Energi-Operatora przyłączonych zostało ponad 11 tys. mikroinstalacji i 941 magazynów energii. Zgodnie z stanem na koniec maja, do sieci spółki przyłączonych było w sumie blisko 280 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2460 MW.

Reklama

Jak informuje Energa, 44 proc. mocy zainstalowanej w jej aktywach wytwórczych pochodzi z odnawialnych źródeł energii. „Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy Orlen ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii” – podkreśla spółka. Zwraca przy tym uwagę, że „silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja”.

Według Energi, sieć dystrybucyjna składa się tam z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Spółka podaje, że w 2023 r. dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, przy czym udział odnawialnych źródeł energii w produkcji własnej to 46 proc.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama